| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea recunoaște o prietena falsa? Bun, deci de când a început liceul mă înțeleg destul de bine cu o fata, suntem in clasa a-9-a și nu ne stim de mult timp, mi se pare puțin falsa având in vedere ca am vorbit de săptămâna trecută sa ieșim duminica și vineri îmi spune ca a venit mama ei in oras și pleacă la mall, ok, am înțeles, îmi tot da mesaje in legătura cu temele, nu vorbim despre nimic doar despre temele pe a doua zi, le bârfește pe alte colege și nu cred ca nu am fost și eu bârfită, înjură mult (nu pe mine) face misto de un băiat cu care mă înțeleg de foarte mult timp (2 ani), pur și simplu mă foloseste doar pentru teme, chiar nu stiu ce sa mai zic, m-am saturat de prieteni falși! Ce as putea sa fac in legătura cu ea? Anul viitor vrea sa stea cu mine in banca fost ca sa copieze (așa cred), îmi dați niște sfaturi?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din ce am vazut pui prea mult accentul pe cuvantul in sine "prietenie".
Te incurca cu ceva? Iti faci temele pentru tine apoi te pui si faci altceva. Daca ar trebui sa faci ceva pentru cineva (sa zicem acea prietena) faci odata, de doua ori. Bun. Trece timpul si zice iar asta. Atunci iti dai seama ca nu ar trebui sa mai procedezi asa. Indiferent ca iti este prieten sau nu, trebuie sa ai si tu timpul tau in care sa faci ce vrei si sa nu raspunzi in fata nimanui. Daca nu te incurca pe tine ca ii dai temele, atunci poti sa o mai faci. Daca te incurca si crezi ca nu incearca deloc sa le faca singura, atunci nu o mai face.

Daca iti este prietena buna sau ce definitie vrei tu sa ii dai, si o sa iti ceara teme toata viata fara ca ea sa depuna un mic efort, tu tot o sa le dai?

Legat de barfit... asta este, indiferent ca iti este prietena sau nu nu ar trebui sa ii zici totul sau ceva ce te-ar putea afecta pe tine dupa. VIATA PERSONALA se numeste personala cu un scop, ce nu ar trebui sa ii priveasca pe altii. Asa ca ai grija ce vorbesti de acum incolo. Poti sa zici ce vrei tu, dar dupa sa nu te plangi.

Nu prea exista prietenii false, exista doar relatii intre diferite persoane pe care nu stie cineva cum sa le gestioneze mai bine. Nu trebuie sa ai asteptari de la cineva in aceasta privinta. Sau daca ai, asigura-te ca ai de ce sa ai.

| blackheart26 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu nu îi zic mai nimic despre mine, doar e vorbește și devine iritant

| DoarBogdan a răspuns (pentru blackheart26):

Pai asa. Nu ca nimic... poti sa ii zici, dar nu este logic vorbind sa ii spui orice te doare pe tine si sa te plangi la ea, nu? Adica de ce ai face asta?

| blackheart26 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nici nu am de gând sa îi zic fix ei problemele mele personale, încrederea mea nu îi aparține!

| DoarBogdan a răspuns (pentru blackheart26):

Perfect, atunci stii ce vrei happy

Oricum, pe masura ce o sa cresti o sa capeti o alta perspectiva a acestor lucruri. Pana atunci distreaza-te.

Bafta si o zi faina! ^_^

| blackheart26 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc foarte mult! happy