| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna TPU. Cum as putea sa scap de rusine? La scoala imi e rusine si sa ii cer profesoarei voie la baie,nu stiu ce sa fac,nu am tupeu deloc. Si cand vreau sa cant ceva imi e rusine. Eu sunt mai apropiata cu un coleg,cel care v-am spus acum cateva zile ca face cursuri de chitara, iar el ma mai pune sa cant si imi e foarte rusine, cumva parca mi se strica vocea cand cant in fata unei persoane. El are pasiunea asta cu chitara de mult timp, iar eu cu baletul de vreo 3 ani cred,simt ca m-am nascut sa fac asta, dar imi e rusine sa vorbesc cu ai mei despre asta, pentru ca imi e frica ca o sa imi zica ceva, pentru ca baletul e destul de scump.Niste sfaturi cum as putea sa am mai mult tupeu la scoala, sa cant si ce as putea sa le zic alor mei despre pasiunea mea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mersul al baie - este simplu, mergi la baie INAINTE sa inceapa ora, cand esti in pauza si in timpul unei ore nu vei mai avea nevoie sa ceri la baie, asa cum fac copii mici, de cresa si gradinita. Esti totusi fata mare si poti sa ai grija sa mergi la wc in fiecare pauza, daca ai nevoie asa de des.

Despre cantat cu colegul tau - sa stii ca NU trebuie sa canti, daca nu vrei sa canti, ca nu te forteaza nimeni, nici macar prietenul ala al tau, putand sa-i spui "imi pare rau, dar azi nu pot canta".

Pasiunea ta baletul - il poti face acasa, pentru pura ta placere, fiindca la varsta asta este prea tarziu sa mai poti invata si face balet profesional.

Ca sa capeti incredere in tine, trebuie sa lucrezi la ea si ti-as sugera sa incepi sa inveti foarte-foarte bine la scoala, la toate materiile, sa ai numai note de 9 si 10, fiindca atunci te vor admira profesorii si colegii si increderea in tine va creste, vei deveni independenta, volubila, deschisa, fara sa mai fi timorata si rusinata ca acum.

| sierra1 a răspuns:

~ La scoala imi e rusine si sa ii cer profesoarei voie la baie~

alternativa ar fi să faci pe tine. Sau iți trece rușinea...