| Sapphire a întrebat:

Pentru fumatori: Cum au aflat parintii vostri ca fumati si cum au reactionat?

35 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Eu am 14 ani si fumez doar ocazional. Cu toate astea, am avut norocul sa descopere si mamalaughing
Era noaptea, pe la vreo 3-4 si nu puteam sa dorm. Aveam intr-un sertar(unde mama nu umbla) ascuns un pachet de tigari, asa ca am iesit pe blacon si am fumat vreo 3-4 tigari. Dupa aceea m-am pus sa dorm si a inceput o furtuna. Mama s-a trezit si a venit sa isi aranjeze florile de pe balcon, sa nu le ia vantul. Fiind nefumatoare, a simtit un pic mirosul de fum de tigara, m-a trezit si m-a intrebat:"Ai fumat?". Prima reactie a fost sa mint si sa spun ca nu, am spus ca am avut geamul deschis si de acolo a venit fumul. Din pacate, degetele imi miroseau a tigari, si ea s-a suparat. Apoi m-a iertat si nu ma mai prins niciodata fumand(oricum fumez ft ft rar).

| Hmmmm a răspuns:

E o poveste haioasa, care sper sa iti placabig grin
am inceput sa fumez la varsta d 14 ani.am fumat vreun an d zile fara ca parintii mei sa stie.imi amintesc ca acum 3 ani, intr-o sambata stateam dimineata cu tata si beam o cafea.atunci ma trezisem si eram doar cu el acasa, deoarece mama lucra.si la un mom dat s-a uitat asa la mine si m-a intrebat "bella tu fumezi? acum sincer.nu o sa fac nimic, nici macar nu o sa ii spun mamei tale nimic."si am recunoscut. i-am zis ca fumez la care el mi-a dat o tigara sa o aprind si mi-a zis ca d atunci incolo sa nu mai fumez p ascuns, deoarece nu e bine.nu m-am mai ascuns d tata, dar d mama da.in vara aia imi amintesc ca eram la bunici si era toata familia adunata si la un mom dat am stat jos sa luam cina.si dupa cina mi-a dat tata o tigara sa o fumez. m-am uitata la mama si am zis ca nu vreau la care el a zis sa o iau si sa o fumez, deoarece nu mai are rost sa ma ascund ca stie si mama ca fumez.atunci am fumat pentru prima data in fata familiei.mama vroia sa imi ia tigara din mana atunci p mom, dar nu am lasat-o si nu am fumat in fata ei o vreme dupa intamplarea acea.acum,dupa 3 ani d zile d la intamplare fumez linistita atat in fata familiei, cat si in fata parintilor. uneori imi mai zice mama ca nu e bine si ca nu ma va lasa sa mai fumez, dar e constienta ca oricum nu o sa ma las d tigari decat daca vreau.

| EcstasyW a răspuns (pentru Hmmmm):

Ce bine ar fi sa fie si la mine asa laughing

| CARMENCITA a răspuns:

Amandoi sunt fumatori. Ceva de genul faci ce vrei, dar nu e bine.Mama a aflat prima si cand a aflat am fumat in prezenta ei o tigare oferita de ea.Nu ia convenit ca fumez, dar decat pe ascuns.Eu vroiam sa-i atrag atentia si sa o fac sa se lase ea de fumat, ca zicea ca nu pot sa o inteleg ca nu fumez.Nu suportam fumul, mirosul si nu intelegeam de unii fumeaza.La inceput nu trageam in piept, iar prima tigare am fumat-o in casa. Fumand am fost acceptata in grupul fumatorilor din liceu. Aveam motiv sa ies in pauze.Nu mi-am imaginat ca voi fuma vreodata si celor care au de gand sa apuce le spun sa nu o faca ca vor regreta.Alte reactii ale parintilor a fost ca-mi cumparau tigari.Culmea e ca nu am reusit sa o fac pe mama sa se lase ca sa ma las si eu si am inceput sa trag in piept. Voi tine minte sa nu mai judec pe altii si sa incerc sa-i inteleg fara a proba pe mine.

| nobody_9468 a răspuns:

Ce-as vrea sa fumez o tigara acumhee hee.
N-au aflat, fumez de la 13 ani si o luna, acum avand 14 jumatate.Insa nu fumez zilnic, doar cand trec prin stari depresive{exact ca in momentul de fata} si cand ma iau cu anturajul.
Oricum mama stie ca mai trag cate una din cand in cand, ca lumea vorbestehee hee dar inca n-are dovezi pentru a ma acuzawinking.
Daca afla tata nu ma mai recunate ca fiind fiica luilaughing. ImI va zice ca el n-are de gand sa creasca si sa investeasca banii intr-o vagabonatahappy. Si are dreptate!

Bafta.

| Sapphire explică:

Eu prima oara am bagat tigara in gura cand eram foarte mica chiar. Dar nu aprinsa. Ma jucam cu ea de fata cu bunica mea cand ai mei erau plecati la servici. Imi faceam si cafea si ma prefaceam impreuna cu bunica. Dupa, prin clasa a 6a parca, am fumat prima oara. Chiulisem de la scoala cu cateva colege si am mers pe faleza sa fumam. O vreme nu m-am mai atins de tigari. Cand am intrat in liceu am inceput si eu incet incet sa fumez cu colegii. Imi luam tigari de la magazinul de la colt inainte de a pleca la liceu. Dar fumam si fumez extrem de rar. Fumez de aproape 2 ani iar ai mei nu stiu asta cu toate ca mama mai face uneori glume cu mine si cand ma vede ca beau cafea ma mai intreaba daca nu vreau si o tigara. Acum cateva zile era sa afle mama ca fumez. Am fost saptamana trecuta in Eforie Nord singura si am zis sa imi iau si niste tigari. Trebuia sa stau acolo 2 saptamani dar am stat doar una ca au aparut si niste probleme. Si mi-am lasat bagajul acolo, inclusiv tigarile, nu stiam ca va trebui mama sa imi ia bagajul. Nu stiu daca mi-a cotrobait prin lucruri, dar cand a venit acasa era cam serioasa. big grin

| Nimic special a răspuns:

Am 16 anibig grin si am inceput de la 14 ani cu amiciismug alea alea eram cea mai mikhee hee din grup, dar am inceput si eu intr-o zi am fumat, si mi-am lasat tigarile intr-o gentuta si maik`mea m-a cautat in geanata, nu stiu ce cauta ea acoloat wits' end mda...si mi-a gasit pachetu` si mi-a facut scandal nu i-a zis l`u tati ca iesia mai rau pana la urma mi-a zis ca pot face ce vreau e viata mea si sanatatea mea
m-am bucurat ca a zis asta, tata e fumator si mai bate apropori de tigari, dar stiu sa ma apardevil, mi-a zis ca pot fuam cu el la masa de la 17-18 ani atunci ma lasalaughing.
Mai aveam niste poze facute intr-un bar cu narghileaua si p`alea le-a vazut mama, dar nu a mai comentat nimiclaughing.
Greu cu parintii astea, dar acum nu mai fumez,
Cand mai ies cu prieteni intr-un bar la o narghilea atat.happy

| Nimic special a răspuns:

La tine cum a aflat?hee hee

| BRoxana a răspuns:

Mia gasit intr-o geanta un pachet de tigarilaughing si ey eram la o pr si era party si m-a sunat si nu am raspuns si atunci s-a enervat si mai tarerolling on the floor si i-am zis ca e primul pachet si ca am tras doar 2 tigarilaughing si ma crezut si nu stiethinking bine, fumez si ocazional cand sunt ff nervoasa dar ca o obisnuinta, dependenta nu o iau pentru ca n-am fumat timp de 6 lunithinking si acum fumez una cand sunt nervoasa, 2 cand explodez de nerviblushing

| rosto a răspuns:

Haha, mie mama mi-a zis: invata bine la scoala sa-ti iei bursa ca eu nu iti platesc tigarile, sa fie clar! Bine, nervoasa, da nah...

| Aura a răspuns:

Tata inca nu stie, insa mamei i-am zis cand am vazut-o ca e intr-o stare buna si nu mi-ar spune prea multe. La inceput tot imi zicea dupa ce fumam,, ce miroase a tigari, ce multi bani dai pe tigari, in loc sa-ti iei ceva buna iti iei tigari", dar cand a vazut ca eu tot nu le las, atunci a incetat si ea.

| AlexSala a răspuns:

Eram in casa. Fumam o tigara in bucatarie, mama era plecata. Am stins'o si am lasat'o in scrumiera. Cand a venit mama m'a intrebat ce'i cu tigara aia acolo. ca scrumiera era curata si uite asa. Sa vezi cand a aflat ca beau cum a facut. rolling on the floor)

| MsETouch a răspuns:

PflaughingAveam 13 ani si trebuia sa ma duc cu prietenele in oras si eram singura acasa... m-am pregatit m-am duc si mi-am cump un pachet de tigari virginia slims (parintii mei nu fumau niciunu asa ceva dk era aveam o scuza... ) si pe graba ca intarziam am uitat sa mai iau pachetu de tigarilaughing pe drum l-am vazut pe tatal meu ca se ducea spre casa neam salutat nu stiu ce si cand am ajuns in parca mi-a cerut o prietena o tigare cand m-am uitat in geanta am ramas:O uitasem pachetu de tigari si in bucatarie f frumos pe masalaughing cand am ajuns acasa era doar tatal el intre timp a ascuns pachetu ca sa nul vada mama si m-a trimis sai cumpar niste tigari si culmea navea la magazin tigari si face -a at cred ca o sa fumez din astea- si scoate pachetul meu de tigari m-am facut alba tta si i-am zis ca doar vroiam sa incerc. si de at stie ca eu m-am lasat de fumat

| Gangsta girl` ;x a răspuns:

Asta e o poveste foarte amuzantalaughing.
Un "prieten" cu care m-am certat ma tot ameninta ca ii zice la mama ca fumez, asa ca mi-am luat inima-n dintii si i-am spus eu mamei [ca decat sa afle de la alti, mai bine de la mine]. Nu a rectionat urat. Ma mai intreaba cateodata "ai fumat?","o fost buna tigara?" sau din astea, in rest nimic.Cat despre tata nu stie si nu o sa afle prea curandhee hee.

| pruna a răspuns:

Ai mei au aflat de la diriga. A iesit urat de tot. Acum stiu ca fumez si orice s-ar intampla, orice m-ar durea urmeaza binecunoscuta replica a mamei "vezi daca fumezi". Ma enerveaza la culme dar macar nu au luat masuri d-alea aiurea sa nu-mi mai dea bani sau mai stiu eu ce big grin.

| Stefiiii a răspuns:

Mama mi-a spus ca e de acord pentru ca o sa imi dau seama ca nu e bun si o sa renunt. insa cand a aflat matusa mea a iesit urat cu toate ca mama era de acord big grin. cu toate astea am renuntathee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 16 ani si fumez de vreo luna big grin Nimeni din familie n`a aflat inca si sper ca nici n`o sa afle in curand pentru ca ai mei nu fumeaza si sunt foarte revoltati in privinta fumatorilor. Fumez seara cand ies de la scoala, cu prietenele... dar asta nu in fiecare zi chiar daca iesim mai des si ele fumeaza mi-am propus sa nu intrec limita asa ca maxim o data- de doua ori pe saptamana happy Iar cand ajung acasa ma bag direct la dus ca altfel mama isi da seama imediat. Greu cu ascunsul dar asta e stiu ca altfel ar iesi mare scandal cu pedepse si tot tacamul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heey^^ Eu am 14 ani, si fumez de 2 ani jumate.Si daca ar fi sa numar de cate ori mi-au gasit pachetele de tigari in ghiozdan, sau in geanta. ar fi de prea multe. Au incercat si sa ma pedepseasca sa nu mai ies din casa. ca sa nu mai fumez. dar tot am iesit, cu ei in casa. efectiv am fugit. si dupa am avut o discutie.si le-am explicat ca degeaba ma inchid in casa, pentru ca tot pot sa fumez. si acum stiu aman2, si nu mai au nici o problema.mama doar mai face figuri cateodata. dar tata, fost fumator nu are nici o problemalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am apucat de fumat la 14 ani. mare greseala. nu era ca sa ma dau mare, din contra nici nu vroiam sa afle colegii din scoala. vroiam doar sa incerc, si din incercare incercare prosteala si tot asa am ajuns sa fumez cu prietena mea cea mai buna aproape un pachet pe zi. la inceput parintii nu stiau, ulimul lucru la care s-ar fi gandit ar fi fost ca eu fumez. dar incet incet au intrat la banuieli. nu stiau pe ce cheltui banii, mi-au gasit o bricheta, mi-au gasit un pachet( am zis ca e al unei colege), fum in camera, miroseau mainile, dar practic niciodata nu m-au prins cu tigara in mana.

dupa o vreme au renuntat la controale, ori s-au obisnuit cu gandul, ori au crezut ca m-am lasat, nu stiu. cel putin in ultimul an nu m-au mai controlac absolut deloc(am 17 ani jumate acum).

am o prietena foarte buna din bucuresti pe care am cunoscut-o cand aveam 5 ani. tatii nostri au fost colegi de liceu si au pastrat legatura fiind in momentul de fata foarte buni prieteni. mergem foarte des la ei si ei la noi. de curand prietena mea s-a certat foarte rau cu tatal ei pe aceasta tema, ca un prieten de familie a vazut-o cu tigara in mana, si de atunci nu au mai vbit deloc. mama ei o intelege si incearca sa o acopere pe cat posibil.

chiar acum 10 minute m-a sunat prietena mea sa-mi spuna ca tata a vorbit cu tatal ei despre noi doua, si tata(fiind fumator de aproape 25 de ani) zicea ca stie ca fumez de mult timp, dar nu poate sa-mi reproseze nimic, asa cum nu i-a reprosat nici fratelui meu cand s-a apucat, deoarece si el fumeaza, stie ca este o prostie si de asemenea se simte vinovat ca nu a stiut sa ne dea un exemplu bun in legatura cu fumatul. acum ma simt extraordinar de prost, simt ca l-am dezamagit total si imi e rusine sa dau ochii cu el.

mama nu cred ca stie nimic din toate astea si sper sa nu afle. nu intelege ce inseamna sa fii fumator.

E o mare prostie! daca puteti, aveti vointa si va doriti foarte mult, renuntati! e cel mai bine. nu va aduce niciun beneficiu, nu exista nicio placere, bani aruncati aiurea. se scumpesc tigarile, pana la sfarsitul anului pachetul va costa in jur de 20 de lei. renuntati

am auzit despre o carte foarte buna care va ajuta instant sa va lasati : Allen Carr - In sfarsit nefumator. O gasiti pe net in format electronic sau puteti sa o comandati.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia zis dirigu la sedinta da nu mi-a facut nimica mama ma lasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte rau

| Cristian0884df11 a răspuns:

Pai am inceput sa fumez de la 12 ani pe ascuns si intr-o seara am dat hainele jos si mama mi le-a luat sa le spele, si a observat ca miroase a tigari si a venit la mine si mi-a zis: -Ma Cristi tu fumezi? si ia-m zis ca nu fiind ca mi-a fost friica sa zic adevaru sa nu ma bata dar mi-a zis spune adevaru ca nu-ti fac nimic si am recunoscut si mi-a zis: -Baiete e teaba ta ce faci tu iti strici sanatatea nu eu alegi calea buna sau a raului cu tata la fel s-a intamplat ei atat imi spun : Cristi e treaba ta ce faci noi iti spunem bine apai daca intelegi bine daca nu si asa e binelaughing si nu am mai fumat o luna dar dupa iar m-am apucat si le-am spus in fata la parinti ca vreau iar sa fumez o spus bine si iata-ma la 23 de ani ca fumez in fata lor sau oriunde un pachet pe zihappy sper ca ti-a placut povesteahappy

| missunderstoodx a răspuns:

Pai nu m au mirosit niciodata pentru ca mereu fumam exact cum ieseam din casa ca sa nu miros cand vin si luam multa guma? Dar sora mea aparent avea un cont cu care ma urmarea pe Instagram si eu ma dadeam mare ca fumam la storylaughing) si a intrat si mama pe cont si mi-a dat o morala subtila, nu mi-a zis de ce, dar dupa un timp mi-a zis pe fata ca stie ca fumez tigarilaughing

| AvakinAndrei a răspuns (pentru missunderstoodx):

Și eu am 15 ani și fumez, dar mama a fost de acord o perioada, iar după nu a mai fost, dar eu tot nu ma las de ele?, tata a aflat ca m-a văzut la poarta liceului?

| Kiddu4Strange a răspuns:

Tatăl meu nu știe.
Însă mama da big grin Mi-a controlat facebook-ul și acolo a văzut ce vorbeam eu cu cea mai buna prietenă a mea (să luăm țigări, brichetă și să ne întâlnim undeva)
Nu mi-a zis nimic rău, din contră, m-a lăsat happy Dar doar duminica laughing

| oO a răspuns:

Mi-au dat o runda de n-am uitato nici acumlaughing
la tine cum o fost?

| estera_5905 a răspuns:

Buna! foarte simplulaughing

Am inceput sa fumez la varsta de 16 ani, mama era plecata in strainatate, ramasesem cu tata acasa si cu sora mai mik: m-am luat de fumat intr-o seara inainte de a pleca in strainatate nimeni nu stia ca fumez decat sora mea, si verisoara mea>ca ea m-a invatat sa fumezlaughing... am ajuns in strainatate continuam sa fumez pe ascuns cu timpul nu vroiam sa ma mai feresc si i-am cerut o tigara tatalui meu, si mi-a zis: "daca ai tupeu sa o aprinzi in fata mea te las sa fumezi!" bineinteles ca imi era si jena sa aprind tigarea in fata lui dar era un an de cand continuam sa fumez pe ascuns si cateodata chiar cand el fuma imi venea pofta de o tigara, asadar am aprins tigarea in fata lui, el a inceput sa ma ia la intrebari, si pana la urma m-a lasat dar mi-a zis ca nu e bine si ca nu ma mai pot lasa chiar de vreau, dupa 3 ani a aflat si mama mea, ea nu ma lasa sa fumez( cu ea nu eram in raport prea bun), si eu am aprins tigarea in fata ei a vrut sa mi-o bage in gura aprinsalaughing dar am fugit, nu se obisnuia cu ideea ca fumez, nu imi dadea deloc bani ca zicea ca imi iau tigari, nu ma lasa dar cand am facut 18 ani m-a lasat sa fumez si acum chiar imi da si bani de tigari, uneori imi cumpara chiar ealaughing si ink ceva daca fumezi si ai tai nu stiu cel mai bine e sa le zici chiar de ar reactiona urat, pentru. ca nu fumezi de fata cu ei dar tot o sa fumezi pe furisitongue

| lliviu a răspuns:

E o poveste mai complexa la mine laughing.
Eu Stau decat cu mamaie, si era intr-o zi un văr la mine, si eu tocmai venisem de afara, si îmi ascundeam țigările in adidasi, varul meu cand s-a dus in hol sa se schimbe in pijamale, nu stiu de ce, sau cum mi-a gasit pachetul de tigari in adidasi, o cheamă pe mamaie si ii da pachetul, a urmat un scandal monstru, mai avea putin si dădea in mine desi am 18 ani, si îmi tot reprosa ca ea nu o sa imi mai dea bani, desi chiar nu imi dădea, eu imi castig singur banii, iar ea imi da doar putin pe cat se laudă ca imi dă, si atunci macar m-am putut descărca si sa ii spun tot ce am pe suflet, bineinteles imi venea sa plâng ca mi-a rupt țigările, am incercat sa o conving ca sunt ale unei colege si mi le-a dat mie sa i le tin, dar nu prea a funcționat, mi-a mai gasit cateva brichete, si ma mai amintită din cand in cand ca imi va băga pachetul pe gât dar atat happy

| Dulama_Alex_1990 a răspuns:

Poi am fost intr-o excursie cu diriga noastra si m-a vz ca fumez si m-a intrebat daca mama stie si eu i-am zis ca da dar mama normal ca nu stia asa ca imediat dupa excursie a sunat-o pe mama.Iar acum stie mama si bunica mea doar atat sper sa nu afle si tata ca altfel o sa fie cam rau.winking big grin

| Lingurar_Alin_1983 a răspuns:

Pai ii chiar amuzant laughing)
M-am apucat la 13 ani colegi ii ziceau la diriga ca fumam si atunci diriga vroia sa-mi scada media la purtare si am implorat-o mult ca sa nu mi-o scada si i-am zis ca mai bine sa ii spuna la maicamea si atunci vine maicamea la scoala si mi-a gasit tigarile si ea mi-a zis"daca tot vrei sa fumezi fumeaza de fata cu mine" si atunci am inceput sa fumez 2-3 luni cu ea de fata dar apoi m-am lasat ca m-am apucat de atletism de performanta si apoi mi-am facut gaura-n ureche si iar-si de la diriga si tot m-o certat si atunci m-am lasat de atletism si m-am reapucat de fumat si m-a prins mamicamea ca fumam in baie cu prieteni si atunci ma cerut de la diriginta "ca sa ma duca la dentist" si m-a dus acasa si mi-a luat tigarile si mi-a pus sa le fumez toate tigarile in 2 ore si atunci am inceput pachetul si era Malboro rosu rolling on the floor

| Camelia6922 a răspuns:

E o poveste complicată. Eu fumez destul de rar nu a mai fumat de o lună dar acum un an aveam 13 ani și nu aveam ce face la 3 dimineața și am furat o țigară de la tata din pachet și am fumat in baie și după ce am terminat peste două minute a apărut mama mea vitregă și ma întrebat ce fel de om sunt eu nu știam dar mă gândeam destul de mult la asta. A doua zi s-a sculat tata și mama mea vitregă i-a spus tot m-am trezit și m-a certat urat tata și cam atât?

| octavian2002 a răspuns:

Era ziua mea, împlineam 12 ani. Era seara, era în jurul orei 22, eram în Italia la mama. Ea plecase pana la o prietena și a zis ca se intoarce cam intr-o ora. Au rămas acasă doua pachete de țigări desfăcute de ale ei. Eu eram foarte curios sa vad ce e asa de interesant la fumat. De când aveam 3 ani tot furam tigari și încercam sa le aprind, dar nu reușeam niciodată pentru ca eu în loc sa trag din țigară, suflam