| PatriciaDeea a întrebat:

Am 16 ani fără doua luni si vreau sa plec de acasă si sa ma duc la prietenul meu! Daca mama se duce la politie si face plângere, politia ii poate face lui ceva? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii in acest sens, daca tu te duci de bunavoie. Doar dupa ce parintii obtin o hotarare judecatoreasca, de reintoarcere a ta la domiciliul lor, pot s-o puna in executare silita (daca tu nu te reintorci de bunavoie) si executorul judecatoresc poate apela la politie sa-l ajute in executare.
P.S. Inainte de a face acest pas gandeste-te foarte bine si eu te sfatuiesc sa nu o faci. Nu stiu daca parintii baiatului sau el are posibilitati sa te intretina si sa-ti asigure conditiile de studii. De regula, dupa cate am vazut la varsta mea (aproape 70 de ani), asemenea situatii nu se termina bine pentru fete.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti doar un copil dezorientat care se va intoarce cu coada intre picioare la mamica

| PatriciaDeea explică (pentru suntserios):

Ba nu! Am motivele mele pentru care vreau sa plec

| utilizatorcim a răspuns:

Da, îi poate face multe. Atâta timp cât nu ești majoră poate fi arestat.

| PatriciaDeea explică:

Astept mai multe răspunsuri!