| Matei5 a întrebat:

Daca am 17 ani si sunt băiat am sanse sa mai cresc in inaltime? Si daca da, ce imi recomandati sa fac pentru a mai creste?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un sport, pe care trebuie sa-l practici zilnic: volei, handbal, baschet sau inot.
Doar aceste sporturi practicate zilnic, stimuleaza cresterea in inaltime. Tu mai ai 1-2 ani de crescut si daca nu actioenzi AZI, ramai cu inaltimea care o ai acum.

Nu este recomandata SALA fiindca inhiba hormonii de crestere in inaltime. Nu glumesc! Mai ai rabdare pana implinesti 20 de ani, ca macar sa fii sigur ca nu risti nimic.
Sunt persoane chiar aici pe forum care au confirmat prostia cu sala si in ultimii 4 ani nu au mai crescut deloc.

| Matei5 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa fac acel sport zilnic pentru ca nu imi permite programul. Adică am si scoala si mai ales acum iarna e greu. Fac inot de 2 ori pe saptamana, altceva nu pot

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum zice și AllexC, un somn bun. Activează hormonul de creștere.

| Donsavas a răspuns:

Sa dormi 8 ore pe noapte e indicat.

| AllexC a răspuns:

Desigur ca da, oasele tale sunt in dezvoltare pana la varsta de 20-21 ani. Si eu eram destul de mic, acum am 1.81. Iti dau cele mai bune 2 variante. Mers cu bicicleta si inot. Aa da si sa dormi destul de mult.

| Matei5 explică (pentru AllexC):

Fac inot de 2 ori pe saptamana, iar cu bicicleta e cam greu acum iarna. Apropo tu câți ani ai?

| madagolub a răspuns:

Zic să începi să te ocupi cu sportul, spre exemplu baschet sau voley și chiar să faci la bară tot ajutăhappy