| kriss_1841 a întrebat:

VA ROG AJUTATI-MA! stiu ca acest site nu este pentru teme dar va rog ajutati-ma sa fac o compunere cerinta suna cam asa:,, Citeste cu atentie urmatorul text : A venit in localitatea Metropolis, intr-o zi de iulie pe la amiaza, un om uscat si inalt, in pantaloni roscati si camasa in romburi cenusii fara guler, avea gatul lung, zapul mic cu par blond incalcit, acoperit cu o sapca decolorata cu cozorocul tras peste ochi. Redacteaza o compunere 10-15 randuri in care folosind ca punct de plecare informatiile oferite de fragmentul reprodus, sa imaginezi portretul moral al personajului amintit in text. va rog ajutati-ma dau funda!

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cred ca fragmentul de la care trebuie sa pornesti nu e intamplator ales si ca fiecare detaliu despre infatisarea sa sugereaza o trasatura de caracter. Daca le luam pe rand pot fi usor facute niste deductii; omul era "uscat si inalt":putem trage concluzia ca avea o fire de om simplu si usor expeditiv, nu pierde mult timp cu mesele, se multumeste cu orice, gaseste usor prilejuri de a -si potli foamea intrucat grija pentru nevoile sale nu este prioritara.De altfel lipsa de preocupare pentru aspectul fizic este relevaa si de imbracamintea sa usor neglijenta cat si de faptul ca parul-i blond, frumos in alte conditii, este nepieptanat.Pare a fi un singuratic, care nu doreste sa fie remarcat atunci cand se afla in multime, dar nici nu doreste sa remarce pe nimeni; evident ca cozorocul tras peste ochi da marturie despre disconfortul simtit atunci cand e nevoit sa mearga in locuri cu multi oameni, precum un oras.Intr-aun cuvanrt personajul tau pare a fi un insingurat care in mod obisnuit traieste departe de lume, poate la o ferma pierduta in stepa, poate la vreo cabana de padurar pierduta in munti, departe de civilizatie, si nevoit din cine stie ce motive sa intre in localitate.

| Dmonik a răspuns:

Tu trebuie sa continui textul, folosindu-ti imaginatia, si sa conturezi personajul din perspectiva morala, scotand in relief cateva trasaturi. Il poti face modest si interiorizat, un boem; il poti face mandru si expansiv, epatant, un tanar care traieste din banii parintilor; preocupat si plin de nelinisti, un filosof.
Ti se ofera sansa de a fi creator, un mic dumnezeu care poate face ce doreste cu personajul sau!