| anonim_4396 a întrebat:

De 2 ani m-am imprietenit foarte mult cu o colega, am devenit BFF, la inceputul anului scolar ne-am certat urat de tot si nu ne-am mai impacat de atunci.
Odata ce m-am certat cu ea au mai venit doua fete pe care le credeam prietene, dar odata ce m-am certat cu acea fata(BFF) s-au suparat si alea fara motiv pe mine, ma rog, una nu mai vorbeste cu mine si una incearca sa isi bata joc cand vorbeste...Aia care isi bate joc cand vorbeste chiar o credeam prietena prin vara, pentru ca zicea atunci,,Eu cu tine si cu (nu dau numele BFF-ului) vom fi prietene pentru totdeauna" dar odata ce m-am certat cu BFF-ul a inceput sa nu mai vorbeasca cu mine( si nu ca mi-ar parea rau dar ma enerveaza asta)
Deci, in fine, eu cand ies la tabla la matematica,aia cu care nu mai vorbesc(nu BFF-ul, cealalta) zice:,, Greseste, greseste!" (dar nu cu voce tare pentru a nu o auzi profa dar cu o voce destul de ridicata pentru a o auzi eu) si cealalta(aceea care se crede "regina "si isi bate joc cand vorbeste) ma tot intreaba :"Dar ce ai scris acolo? Scrie si tu mai frumos la tabla! Ala e 6 acolo?" etc. Si eu cred ca o face intentionat (sunt sigura de asta)
Faza e ca eu ma enervez cand le aud vorbind asa, si vreau sa va intreb si pe voi, cum sa fac sa nu ma mai enervez cand le aud?
Dau funda celui mai bun raspuns care chiar ma va ajuta.
P.S: Scuzati categoria, nu stiu daca e potrivita.

Răspuns Câştigător
| Yssadorra a răspuns:

Ele nu isi vor schimba atitudinea atata timp cat tu le dai apa la moara, si explic: ele sunt rele cu tine din nevoie de atentie, si mai ales pentru a te enerva pe tine. Atata timp cat tu nu le arati ca te afecteaza comentariile lor, nu vor mai avea motive pentru a-si alimenta atitudinea rautacioasa. Nu le da satisfactie, nu le arata ca au reusit ce si-au propus si in scurt timp vor cauta altceva sau pe altcineva asupra caruia sa-si directioneze atentia.

| anonim_4396 explică (pentru Yssadorra):

Incerc de la inceputul anului sa nu le dau atentie cat de mult pot dar tot ma enervez, incerc sa tin in mine dar cred ca e vizibil ca sunt nervoasa, si incerc sa le ignor insa ele tot continua cu apropo-uri si ma simt oarecum prost din cauza asta... Si nu stiu cum sa explic dar faptul ca eu m-am certat cu una si nu mai vorbesc inca doua cu mine ma scoate din sarite. Si asta cred ca o vad si ele si de asta actioneaza asa.

| Yssadorra a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca e dureros sa pierzi prieteni si sa le suporti rautatile, dar momentan nu le poti face tu sa se maturizeze. Asta vine cu timpul si experiente. Dupa cum spune si Gabriel, e timpul sa iti faci alti prieteni.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Asta tine de tine. Totul e legat de mintea ta. Oricum viata o sa te invete sa nu crezi pe nimeni prieten intr-adevar, doar daca vezi ca iti e alaturi cand treci prin momente dificile. Momentan esti naiva si nu prea ai minte. Dovada si faptul cu acea prietenie dar si faptul ca nu esti in stare sa fi indiferenta fata de ceea ce spun unii.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pai de doi ani incoace mi-a fost alaturi in momente grele dar acum ne-am certat si ea zice ca a dat totul uitarii. Si am fost foarte apropiate si acum imi e cam greu fara sa vorbim...

| gabriel87000 a răspuns:

Simplu cautati alte prietene ramaneti amici si atata.iar din moment ce dai apa la moara rau faci mai bine taci si iti vezi de drumul tau.iar ele cand vor vedea ca le eviti nu mai au ce sa zica: