| AleeAlly a întrebat:

De 3 zile sunt umflata in partea dreapta. Am fost la un doctor si ma palpat pe burta. Am crezut ca am probleme cu apendicita dar nici vorba de asta. Nu am nici un fel de durere cand apas unde sunt umflata. Mi-a dat mydocalm pentru contractie la muschi. Dar tot nu mi sa desumflat. Stiti de ce? Va rog raspuns urgent

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Colon iritabil, scuze greseala. Sau o fii prea plin si apasă pe muschi.

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai mi-a zis Doamna doctor ca s-a gandit ca de la asta poate si a zis ca trebuia sa ma doara putin. Dar daca este plin ce se intampla?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Păi dacă este plin cu materii fecale apasă pe abdomen, si de aici ia nastere durerea, i a niste laxative dacă esti constipată, ai scaun zilnic? (Mergi zilinc la wc?)

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai nu nu am mai avut de 3 zile, si abia azi am avut putin. Dar pe mine nu ma doare deloc. Ma mai inteapa dar cand apas pe abdomen nu ma doare deloc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Mănincă multe ciorbe, bea minimum 2 litri de apă, citi ani ai?

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

15 ani. Pai acum am iesit cu scaunul. Nu inteleg de ce ma mai iau dureri intr-o parte dar cand apas pe organe nu ma doare nimic. Sunt muschii'?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Sărut mîna! Poate te ai forțat la wc, si din cauza asta se poate, ai fost constipată, cumpără ti cremă de la farmacie, si după fiecare scaun după ce te speli dai cu cremă, crema se numeste ultraproct, vindecă si cicatrizează rănile, sau cumpără supozitoare cu glicerină, acelea au rolul de a înmuia si de a face defecarea usoară. Sănătate.

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu m-am fortat. A fost normal. Mi-e imi este frica sa nu fie altceva.

| AleeAlly explică (pentru AleeAlly):

Mie. Scuze

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Ce altceva? Unicul mod de a afla este colonoscopia, doar asa doctorul investighează tot intestinul si pune diagnosticul corect, altfel nu. Totusi nu poti sta asa să faci odată la 3, 4 zile, tot ce stă in intestin putrezeste si te trezesti cu boli grave, trebuie să ai scaun regulat, bea ceai de purativ, ăla reglează metabolismul, reglează digestia, evită pe cit posibil fastfoodul, cartofii prăjiti, brînza, pîine doar graham sau integrală, mănincă multe fructe, mere, carne putină, i ei ceva medicaente? Că si acelea pot provoca constipatie sau diaree, trebuie să mergi din nou la dna doctor, si roagă o pe dînsa să i ti dea trimitere la colonoscopie, de unde esti? Multă sănătate, si să ne tii la curent cu starea sănătătii.

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acuma am scaunul normal, cum il aveam inainte. Nu nu iau pastile. Dar mie imi este frica sa nu fie cumva apendicita. Sa aibe o pornire lenta. Mie mi-e foate frica de operatii

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Mă bucur că te simti bine, acum operatiile se fac si cu laserul, asta doar un chirurg bun i ti poate spune. Sănătate multă, cum te numesti?

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Alexandra. Dar daca nu am dureri, ci sunt doar putin umflata in partea dreapta poate fi apendicita?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Multumesc pentru răspuns Alexandra, eu nu sint doctor, si nu stiu, trebuie să te vadă un medic, dar cum au apărut durerile? Asa din senin? Sau ai mincat ceva? De cit timp ai aceste dureri si zona aceea umflată.

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am dureri. Sunt doar putin umflata. Daca apas in partea dreapta nu ma doare nimic. Acum 5 zile am vazut ca sunt un pic umflata.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AleeAlly):

Am inteles! Tot ce poti face este o ecografie, acolo vei afla ce ai.

| AleeAlly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-e frica sa nu fie ceva ce sa necesite operatie.

| AleeAlly explică (pentru AleeAlly):

Hei, am fost astazi la doctorita si a inceput sa rada de mine. Mi-a zis ca incep sa ma ingras, ma si palpat dar nici o durere.