| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp, mai exact 4 ani, am o problema grava pot sa spun.Stiu ca pare absurd, sunt foarte constient ca e doar in mintea mea dar efectiv nu ma pot opune.Frica de activitati paranormale, fantome etc.Am 16 ani si inca mi-e frica de intuneric si nu pot dormii noaptea fara a pune patura pe mine din cap pana in picioare.Chestia asta imi afecteaza somnul, nu ma pot odihnii. Dupa cum am spus sunt foarte constient ca e doar in mintea mea dar nu pot controla chestia asta.Am incercat sa "imi infrunt frica"dar nu merge.Am incercat sa ma gandesc la altceva dar nu pot.Chiar nu mai stiu ce sa fac.16 ani si inca dormi cu frica de fantome si scheleti...mi se pare penibil. Orice sfat este binevenit.Multumesc pentru timpul acordat, o zi buna in continuare!

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Salut, Albertins. Te inteleg prin ce treci si vreau sa stii ca foarte multe se confrunta cu situatii asemanatoare. Deci nu trebuie sa iti fie rusine cu ce ti se intampla, sub nicio forma, mai ales ca e ceva pe care nu poti, inca, controla. Iti propun sa incerci sa accepti ceea ce ti se intampla si fii constient ca iti este frica, si sa nu iti reprimi in vreo forma ce ti se intampla. Iti propun sa vezi lucrurile cat mai natural si sa accepti faptul ca iti este frica si ca ai aceasta slabiciune, ca sa zic asa. Incearca, te rog, sa accepti chiar faptul ca cineva poate fi in camera cand e lumina stinsa, chiar la un metru de patul tau. Accepta-l pe acel cineva la tine in camera, poti chiar sa iti imaginezi ca tu l-ai invitat. O sa vezi ca nu se va intampla nimic rau. Incearca sa nu te confrunti cu frica, incearca sa o accepti ca pe o parta a ta si atat. Nu te gandi ce faci cu ea mai departe, dar iti pot da un mic indiciu, frica traieste din incercarea ta de a o inlatura, doar din asta! Daca o accepti, ea nu mai are din ce sa traiasca.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de consultanta psihologica!

| danay72 a răspuns:

Fantomele nu exista. Omul când moare nu mai vine la cei vii, nu mai e conștient de nimic, omul e sufletul. Nu trebuie sa îți fie frică, gândește-te mereu la lucruri frumoase, pozitive. De asemenea nu îți încarca mintea cu filme care promovează asa ceva sau nu citi asemenea lucruri. Când îți vin în minte, schimba gândul la lucruri care te relaxează și îți produc bucurie.

| caen44 a răspuns:

Te inteleg perfect desii am 13 ani Și mie mie frică cinte odata dar incerc sa ma gindesc la dumnezeu si sitiu prin ce treci acum fi tare alunga frica