| Dydy95 a întrebat:

De o luna mama mea s-a casatorit cu un barbat care are 2 baieit. Unul e mai mic decat mine cu 4 ani, iar celalalt e mai mare cu 2 ani si 4 luni decat mine. Cel mai mic era ok, pana acum o saptamana. Fratele lui nu prea il baga in seama si de asta cauta atentie. M-am comportat frumos cu el toata saptamana. el vine inainte de culcare tot timpul la mine in camera si se holbeaza in laptopul meu. E super enervant. Mai nou vine si in timpul zilei. Nu am nici un pic de intimitate. De o zi nici nu mai bate la usa. Poate ma schimb sau ceva. Pana si mama bate la usa inainte de a intra in camera dapai el. I-am spus mamei ca ma enerveaza asta mic si ea a zis sa nu il mai bag in seama, dar nici sa nu ii vorbesc urat. Ghiciti ce. el tot sta in capul meu si face aceleasi chestii. Ce ma fac? Va rog din tot sufletul, ajutati-ma. Nu mai suport si nu stiu ce sa fac. Funda si vot la fiecare raspuns.

Răspuns Câştigător
| cristzy007 a răspuns:

Sau celui mic ii place de tine >>> genul obsedat. La faza asta mai bine te apuci sa inveti foarte bine germana. Daca asa sta treaba (cel mic e "baiatu lu' tata") si ii place de tine il poti folosi >>> dar sa stii germana incat sa te poti juca cu cuvintele si mai ales cu cel mic -> sa-l faci sa faca exact ce vrei. Incearca sa faci si tu ce face el. Intra peste el fara sa bati la usa [ar putea sa nu mearga si lui chiar sa-i placa sau mai grav sa-i spuna lu' tac'su dar daca mai intai vorbesti cu mama ta si nu se rezolva nimic eu zic ca merita sa incerci sa vezi reactiile ce vor aparea>>>iar daca nici lui nu-i place ai modalitatea perfecta da sa-l santajezi.Astept raspuns!

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot ii place atat de mult de tine, ar trebui sa fie usor sa va intelegeti. Roaga-l sa bata la usa. Cand intra, cere-i sa se intoarca sa bata, va invata pana la urma. Explica-i ca ai nevoie de intimitate in camera ta si ca nu se poate holba intruna la ce faci. E normal sa fie curios ce faci, sa vrea sa te cunoasca mai bine. Promite-i ca il chemi tu in camera ta cand ai putin timp si va uitati la un film, sau gasiti un joc, sau vorbiti. Trebuie sa te sacrifici si tu putin. I-ai putea explica fratelui mai mare si poate l-ar mai trage el de maneca cand vrea sa intre la tine. El are dreptul sa-l smotoceasca putin.
Ai putea si sa-ti pui iala la usa, dar asa toata lumea ar crede ca vrei sa te izolezi si ca nu-ti place noua companie.
Cel mai bine e sa vorbesti frumos cu toata lumea, sa spui ce vrei si sa respecti ce vor ei. Asa functioneaza lucrurile cel mai bine.
Bafta cu noua familie!

| Dydy95 explică (pentru anonim_4396):

Am stat numai cu el pana acum si cred ca am vazut impreuna cu cel mare vreo 4 -5 filme si am jucat o data poker o noapte intreaga. Daca il bag in seama exagereazasad.

| Dydy95 explică (pentru anonim_4396):

I-am spus sa bata la usa si nu intelege straight face. Iar asta mare l-a smotocit o data de cand stateam aici si a iesit ditamai certalaul sad deci nu cred ca asta mare are vreo influenta asupra celui mic.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Poi si celalalt frate vitreg al tau? Nu poti vorbi si cu el? Fratele mare poate e obisnuit sa isi exprime autoritatea asupra lui, poate l-ar putea face sa te lasebig grin

| Dydy95 explică (pentru ღДℓἷʂմƙᾄღ):

Cel mic il uraste pe cel mare, tot timpul ii comenteaza si daca asta mai mare frace ceva sau da vreo petrecere asta mic imediat il paraste. asa am inteles de la asta mare. E foarte paracios asta mic, orice miscare faci, spune...

| Dydy95 explică:

Va rog sa cititi toate raspunsurile mele ca sa intelegetisi apoi incercati sa ma ajutati. Multumesc anticipat, toate sfaturile voastre au fost bune, veti intelege de ce nu le pot folosi sad.

| cristzy007 a răspuns:

Cel mai bun de pana acum mi se pare raspunsul lui Yoyoyoana dar ai putea sa vorbesti si cu tatal lui despre asta si sa o rogi pe mama ta sa fie de fata ca sa eviti discutiile ulterioare care ar putea aparea in lipsa ta (discutii din care ar putea sa reiasa ca nu iti convine prezenta noilor veniti in familie). Mama ta ti-a spus sa nu-l mai bagi in seama in sensul ca ar putea face si mai rau daca il superi >>> In alta ordine de idei ca de fapt tu esti "vinovata" ca il ignori sau nu vrei sa iti faci timp si pentru el,,, in caz contrar daca nu incerci sa rezolvi cumva situatia s-ar putea agrava si pana la urma s-ar isca o cearta ce ar putea fi evitata printr-o simpla discutie cu parintii si poate si cu cel mic. Discuta mai intai cu fratiorul si explica-i ca nu-i frumos ce face si cum ar trebui sa procedeze, iar daca nu se linisteste treci la discutia cu parintii.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes!

| Dydy95 explică (pentru cristzy007):

Faza-i ca asta mic, chiar daca are 12 ani se comporta ca un copilas, iar tatal lui il iubeste foarte mult. Daca i-as spune ca copilasul lui ma deranjeaza, nu stiu daca ar iesi ceva bun din asta... Citeste si celalalte raspunsuri ca sa intelegi tot.

| cristzy007 a răspuns:

Din raspunsurile tale am cam inteles care este situatia >>> nasol de tine.[Daca nici de cel mare nu ii este frica atunci asta e singura solutie : discuta cu mama]. Incearca s-o iei pe mama ta de mana si sa ii explici ca nu poti sa-l lasi in pace >>> explica-i ca acum esti adolescenta [ce dracu ca ai 16 ani] si ca ai nevoie si tu de intimitate. Mie mi se pare normal sa nu-ti convina ca mucosu[baiatu lu' tata] sa dea buzna peste tine. Adica o inteleg si pe mama ta ca-l iubeste pe neamt [da mai da-o dracu de dragoste oarba daca nu mai poti comunica nici cu mama ta]. Incearca s-o faci pe mama ta sa inteleaga ca e prea mult si pentru tine sa-l suporti si ca de fiecare data cand incerci sa stai si cu el exagereaza [tu ii dai un deget si el ia mana toata]. Alta solutie nu gasesc [presupun ca cu tatal tau (cel biologic) nu te intelegi sau nu tii legatura>>> asta ar mai fi o solutie "cea extrema"]. Sper sa-ti fi fost de ajutor! Bafta!

| FlorinLOveGaga a răspuns:

Cu vorba buna nu oo sa ajungi niciodata unde trebuie! Acelas lucru l-am patit si eu cu fratele meu si pana nu i-am tras 2 3 palme nu sa linistit! Acum nu mai intra la mine in camera si nici mamei nu i-a zis tot de frica mea! Asta ar trebui sa faci daca nu o poti rezolva cu vorba buna... Sper ca te-am ajutat :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru FlorinLOveGaga):

Nu merge asa, sunt baietii tatalui ei vitreg. Ar naste tot felul de discutii. De aceea mama i-a spus probabil sa nu-l bage in seama.

| Dydy95 explică (pentru FlorinLOveGaga):

Florin, daca as face eu chestia asta, tatal meu vitreg m-ar ura si mi s-ar taia ratia de la tot pentru ca el ma pedepseste prin mama. ii spune ei ce nu ii convine iar mama nu imi mai da bani de iesit in oras sau mi-ar interzice sa vorbesc la telefon sau ceva de genul sad.

| zuzy97 a răspuns:

Uite eu am o sora mai mare dar cred ca pentru inceput ar trebui sa vb serios cu el, sa incerci sa ii explici ca nu e frumos sau sa iesi cu el sa isi faca mai multi prieteni cu care o sa vrea sa isi petreaca toata ziua happy

| Dydy95 explică (pentru zuzy97):

As incerca sa ii explic, numai ca nu ne intelegem asa de bine. Ei sunt germani. Si eu nu stiu germana asa de bine, de abia m-am apucat de cursuri. Eu m-am mutat in Germania chiar dupa ce mama s-a casatorit cu omul asta.In concluzie eu nu prea am prieteni aici si nici nu ne intelegem pentru ca el nu vorbeste engleza deloc, are doar 12 ani.