| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De o vreme de timp am o teama de moarte. Mi-e frica sa nu fac ceva si sa mor desi subcontientul meu spune si stie ca nu o voi face niciodata, dar tot imi e frica. Un sfat sa scap de frica asta?

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Moartea este ceva natural.
Chiar dacă vrei sau nu tot ai să mori așa că cel mai bine profiți de fiecare zi de viață.
Încearcă să contactezi un psiholog.

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru zurick):

Oh. Mie mi-e frica sa nu fac ceva si sa mor. e total diferit de ce spuneti voi.

| zurick a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Fiecare are temerile lui ciudate big grin

Păi, ce ai putea să faci să mori?(dă exemple)
Majoritatea persoanelor mor ori de bătrânețe ori de vreo boală.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Pain4Souls a răspuns:

Frate mi se pare ca esti tu cam ateist daca ai fi mai de partea binelui nu cred ca ai avea asa ceva.big grin

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru Pain4Souls):

Oh Doamne. Cum te poti gandi la asa ceva?! Ce mentalitate.

| DoxiiXD a răspuns:

Du-te la un psiholog. Trebuie sa accepti moarte happy.

| Irina791 a răspuns:

Ămm cel mai uşor de zis:du-te la psiholog, totuşi moartea e un lucru inevitabil, deci trebuie accepată, ea poate veni nu doar de la tine.Realizează cît eşti de precaută, că nimic nu se va întîmpla greşit )) Accepptă ideea că sunt şi alți factori de provocare a morții.Succes