| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De la o vreme imi este doarte frica de moarte.Si nu de moarte in sine.Imi este frica sa nu fac eu ceva si sa mor, imi e frica de asta iar atunci cand ma gandesc parca efectiv imi vine sa fac ceva si sa mor desi subconstientul meu stie ca nu o sa fac asta niciodata niciodata laughing Cum pot sa scap de asta?

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Din ce ai scris si cum ai descris starea ta si mai ales gandul ala. poate fi alta problema la tine,una de natura psihologica-emotionala pe care trebuie sa o rezolvi la psihoterapeut(psiholog).S-ar putea ca gandul de a nu ''face ceva si sa mori'' sau cum ai zis tu,sa fie un gand intruziv, fals, eronat care sa nu vina cu voia ta si sa fie impotriva vointei tale, in cazul asta se numeste OCD sau tulburare obsesiv compulsiva in romana si nu e un lucru grav si nici cauzator de moarte ci doar chinuitor, adica omul sufera foarte mult cand are ganduri intruzive sau eronate impotriva vointei lui.OCD se trateaza la psiholog (sau psihoterapeut) combinat cu tratamentul medicamentos de la medicul psihiatru.Psihiatrul si psihologul NU sunt una si aceleasi persoane. Oricum pentru a ajunge sa fii diagnosticat de OCD trebuie sa te duci la medic..si trebuie sa vezi daca gandurile alea cu''imi vine sa fac ceva si sa mor'' desi mintea ta si in adancul tau nu vrei sa mori..sau in subconstientul tau cum ai zis, deci DACA gandurile astea pe care le ai, legate de moarte iti vin fara vointa ta, fara acceptul tau si fara sa vrei tu sa iti vina si daca iti provoaca ANXIETATE adica frica foarte mare si neliniste. abia atunci este OCD...
Dar faza e ca nu e deloc atat de grav precum pare..frica si anxietatea stau la baza suferintei tale..frica de moarte(o anxietate in privinta mortii)
Treaba asta cu gandurile eronate si irationale daca nu sunt tratate si ignorate, constientizate si daca nu ai o ocupatie serioasa se poate agrava...fiindca mintea umana poate sa ajunga de la un singur gand pe care il ''diseci'' si intorci pe toate partile la mai multe ganduri si o intreaga suferinta si ''industrie'' de astfel de ganduri.
Si apropo, mersul la psiholog si la psihiatru nu mai e o rusine in ziua de azi, cel putin in tarile normale si dezvoltate si civilizate..si NU inseamna deloc ca daca faci terapie cu un psiholog sau iei niste medicamente date de psihiatru ca esti nebun...
De exemplu o depresie se trateaza la psiholog si la psihiatru,se combina si merg bine una cu alta dar asta nu inseamna categoric ca cel ce sufera de depresie este 'nebun' sau ''dus'' fiindca depresia e o tulburare nu o boala care iti ia discernamantul,stie toata lumea cred ca in depresie omul are discernamant,la fel si in atacurile de panica,OCD,anxietate,insomnii etc.

Sper ca nu te-am speriat, dar am scris toate astea fiindca ce ai spus tu adica ''imi este frica sa nu fac ceva si sa mor'' si ''cand ma gandesc parca efectiv imi vine sa fac ceva si sa mor desi subconstientul meu stie ca nu o sa fac asta niciodata'' suna a gand intruziv, eronat, fals si vine chiar cum ai zis tu, impotriva vointei tale adica subconstientul si interiorul tau stie ca nu vrei sa faci asta niciodata si ca e rau dar tot iti vine..iti vine in mod fals, eronat.iar din studiile psihologiei si psihiatriei si toate cercetarile esti suspecta de...OCD sau iti vin niste ganduri intruzive iar daca iti vin multe si suparatoare care iti afecteaza total viata trebuie tratata chestia asta...dar daca iti vine rar si nu ai probleme mari adica nu iti afecteaza cu nimic viata personala in mare nu e nimic grav..si poti sta si fara sa apelezi la psihologie si psihiatrie.
Nu am avut intentia de a te speria...dar am studiat putin problemele legate de anxietate, panica, OCD si depresie.big grin Oricum nu e nimic grav si nici nu vei muri din asta, cu siguranta.Sanatate,sarbatori fericite.

| T0T a răspuns:

Mergi la psiholog.

| VelaJohnny a răspuns:

O sa treaca in cateva zile, mintea iti joaca feste, ai urmarit ceva si te-a lasat cu urmari, ca si atunci cand te uiti la filme de groaza si ore intregi iti e frica sa te culci. O sa iti revii tu

| Divy a răspuns:

Ești suicidală? confused

Trăiește prezentul, sunt o mulțime de lucruri la care te poți gândi și tocmai la așa ceva / de ce să îți fie frică e doar oeliberare nimic mai mult.

Nu îți irosi vremea cu asta ai timp mai încolowinking și nu are de ce să-ți fie frică!