| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De ceva vreme am o problema. O problema mai aiurea, pot spune. Mi-e frica efectiv de moarte si nu de moarte in sine, ci de faptul ca pot face eu ceva si sa mor. Deci subconstientul meu stie ca eu nu sunt in stare de asa ceva si ca imi doresc sa traiesc. Dar lucrul asta ma macina. Ma gandesc uneori daca as fii la inaltime, oare m-as arunca? Nu pot merge la pshiholog sau ceva. Astept un sfat! pupici

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce e moartea pentru tine?

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru RAY):

Este ceva absolut normal. dar nu o vreau acum.

| RAY a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Deci nu ti frica de moarte/e ceva normal, atunci de ce te temi de ea? ai cumva obsesia sa crezi ca vei muri?

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru RAY):

Exact

| RAY a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Ai probleme sentimentale sau cum e frica asta?

| nlko a răspuns:

Buna!
De ce te-ai arunca daca nu vrei sa mori?
Doar... esti in stare sa te controlezi...
Acum, daca o luam asa... de ce nu iti tai venele cu un cutit chiar in momentul asta?! (scuze pentru exemplu, dar nu mi-a venit altceva in minte).
Ideea e ca noi suntem capabili sa decidem ce vrem sa facem si sa ne controlam actiunile.
Si daca o luam asa, putem muri la orice pas, dar asta nu inseamna ca trebuie sa exageram, de exemplu, ca oamenii care se tem sa iasa din casa de frica sa nu pateasca ceva.
Oricum, bafta!

| NoRegretsxx a răspuns:

Si mie imi e frica de moarte si ca o sa imbatranesc, asta nu inseamna ca am o problema. Nici tu nu ai nimic.

| vanessa1075 a răspuns:

Atata timp cat ai un psihic puternic nu cred ca ai avea de ce sa iti faci asemenea griji. Incearca sa vorbeste cu cineva apropriat despre teama ta si o sa vezi ca incet-incet iti va trece. Parerea mea este ca nu ai avea de ce sa te arunci de la o inaltime atata timp cat nu ai anumite "probleme"

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru vanessa1075):

Multumesc tare tare mult pentru timpul acordat si sfaturile utile. O seara frumoasa iti doresc!

| vanessa1075 a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Multumesc la fel!