| trocki1238238409238409 a întrebat:

Bună TPU! Deci am o problemă foarte enervantă și stresantă. Ca să vă fac să înțelegeți despre ce e vorba, vă voi da un exemplu de o situatie cu care m-am confruntat recent. Curtea mea este situata langa drum. Am vrut sa merg cu mașina, fix până la ieșirea din curte. Așa am făcut și m-am oprit fix când am ajuns la intersectia cu drumul. Pe drum, tocmai atunci trecea o mașină dar eu nu am vazut-o, fiindca nu m-am asigurat fiindca nu am iesit din curte si nu aveam de ce. Problema e ceea ce s-a intamplat după. In mintea mea, a intrat o frica, fiindca daca ieseam in fata masinii? Știu că pare pentru unii o banalitate, dar pentru mine este ceva serios. Mereu îmi apar in minte scenarii foarte sumbre, chiar daca, de multe ori nu e cazul. Ce ar trebui să fac? Sper sa intelegeti problema si sa ma ajutati cu un sfat pentru care îmi apar aceste ganduri negative. Parerea mea este ca e vorba de o anumita frica dar de care nu știu cum să scap

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa fii mai atent, asta-i tot!
Intai opresti masina cand ajungi la intersectie si te uiti de 100 de ori in stanga si dreapta, apoi treci, dar numai daca nu vine nimeni, ca sa te simti in siguranta.

| Mtoni a răspuns:

E normal să te sperii când realizezi că se putea întâmpla un lucru rău, astfel te păzești mai bine. Cred că nu prea ai ce face decât să îți accepți fricile și, cu timpul, te obișnuiești și nu-ți va mai fi atât de frică.