| Cristina12457 a întrebat:

Deci eu sunt pe a8a si imediat o sa dau evaluarile. Eu niciodata nu am chef sa fac teste,exercitii si asa mai departe. Am nevoie de media 7, 80 sau ceva de genul ca sa intru la ce liceu imi doresc. In teze am luat note destul de mari si daca as lua asa si in evaluari as intra la acel liceu. Oricum o sa fie mai greu la examene,deci am nevoie de niste argumente ca sa ma pun sa mai fac teste. Nu am nici un chef,imediat vine banchetul si chiar de teste nu imi arde. Chiar vreau sa intru la acel liceu si stiu ca trebuie sa fac teste,dar degeaba tot mai bine stau in pat. Deci va rog spuneti-mi niste argumente, ceva care sa ma faca sa ma motivez si sa fac teste si sa imi invat. Dau funda. Multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe a 8-a de la geam?
Gandeste-te ca daca nu inveti si iei note bune, o sa fie "pa pa "liceul ala la care vrei.
E simplu, inveti - intrii la liceu.
Nu inveti-intrii la liceu (unul mai prost, evident).

| KMaddieK a răspuns:

Stiu cum te simti, eu o sa dau BAC-ul. Nu am invatat nimic, am stat degeaba pana in ultimul moment, acum m-am trezit si totusi trag de mine sa mai pun mana sa invat. M-am apucat de ciuda, de ciuda ca nu ma pot exprima asa cum vreau si ca uneori "nu ma duce capu'" sa ma exprim, desi stiu cum se face un anumit exercitiu. De ciuda ca altii stiu mai bine decat mine. Inceputul e greu, indiferent in ce, dar o sa te obisnuiesti. Straduieste-te ACUM, pana nu e prea tarziu... apoi cand o sa vezi rezultatele si stii ca nu ai invatat, o sa te zgarai pe fata, daca nu o faci din placere, fa-o din ambitie, sa fii tu prima.