| GateOne_Anna_1997 a întrebat:

Deci imi place de un baiat din clasa mea. happy Dar din cate am auzit are iubita sad. Prietena mea cea mai buna ( Colega de banca dar si BFF happy ) i-a trimis un biletel in care scria "Ai iubita? Doar am intrebat" (Eu i-am zis sa ii scrie, sunt super rusinoasa!) Si el a raspuns "Da". Si ea a scris ca "este o fata care ii place de tine" si el a raspuns "Care? Gabriela (o colega) sau Cristina (eu). Cand am aruncat o privire la biletel, mi-am facut ochii ca mingea laughing *-*. Si i-am spus sa scrie "Cristina". Si dupa aia a raspuns "Zii lui Cristina, 2 zile / 1 luna" Sau ceva de genul..Nimeni nu ii intelege scrisul, si l-a intrebat ce vroia sa zica si a zis ca ii e lene sa ii explice. Eu de cand am venit la scoala asta (Sunt noua) din prima zi m-am indragostit de el happy. Nu rezist 3 secunde fara sa imi intorc capul sa vad ce face.Stiu.Ma holbez cam mult laughing In fine. Astazi, la ora de muzica, el sta in spatele meu, chiar langa mine. happy Si la sfarsitul orei, el mi-a ascuns ghiozdanul. -.- Si a trebuit sa il caut prin toata clasa -.-. Cam atat. :/ Am uitat sa va spun ca el fumeaza. Ce sa fac ca sa ma apropii de el? Este un baiat de treaba, nu e golan. Trebuie sa ma apuc de fumat? Ca sa avem ceva in comun? Va rog sa imi dati sfaturi ca eu la capitolul "Relatii" sunt de nota 0. Nu am avut vreo relatie, nici primul sarut *-*. Help!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil acel mesaj se referea cat are cu fata respectiva. Nu, fumatul nu e nicidecum o solutie, nu are rost sa-ti pui organismul in pericol printr-un viciu prostesc sa ai asa ceva in comun cu el. Trebuie sa gasesti SUBIECTE DE DISCUTIE, activitati, hobbyuri comune. Incearca sa interactionezi mai mult cu el, lasa rusinea si timidtatea la o parte ca nu te ajuta cu nimic in viata, in special la acest capitol unde vina una cu tupeu si din 2 vorbe ti-l sufla pentru ca n-a stiut de existenta ta ca n-ai avut curaj sa-i zici 2 cuvinte. happy

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Pana la partea cu "Trebuie sa ma apuc de fumat? " totul pare okay.
Nu trebuie sa te apuci de asa ceva!
Gaseste alte lucruri pe care le aveti in comun.
Niciun baiat normal nu si-ar obliga prietena sa fumeze, mi se pare absurd, chiar de neconceput...

Daca iti place de el asa cum este atunci e mai mult decat suficient.

Are iubita deci este putin probabil sa incerce sa vorbeasca si cu alte fete.
"Este un baiat de treaba, nu este un golan" deci nu o sa iasa cu ambele in acelasi timp.

Prietena ta i-a spus deja ce simti. Acum... daca baiatul crede ca si-a batut joc atunci este treaba lui. Cert este ca stie. Daca te place atunci o sa faca el primul pas.

Daca te place atunci o sa se comporte diferit...

1. Comporta-te normal! La partea aia cu biletul te-ai comportat ciudat...Adica mno, daca baiatul acela te-a vazut cand ai vorbit cu colega atunci este ca si cum i-ai fi spus chiar tu ca il placi.
2. Renunta la bilete! Baietii nu mananca oameni, la fel si fetele! Vorbiti! Este mult mai greu sa citesti ceva de nedescifrat, crede-ma!

3.Nu fuma! Nu trebuie sa argumentez sfatul acesta. Se stie deja ca e rau sa fumezi.

4. Daca baiatul vorbeste cu tine atunci nu-l ignora. Raspunde-i la intrebari si incearca sa-l intrebi si tu cate ceva, sa nu te comporti ca un robot care raspunde cu "da","nu" si "poate".

5. Nu te mai holba. Pana si baiatul a vazut ca il placi. Calmeaza-te un pic. Este bine sa-l placi dar nu in sensul acela in care il urmezi orbeste peste tot.

Acum, ca o mica paranteza...nu vreau sa te simti jignita dar baiatul acesta cel mai probabil o sa te evite. De ce? Simplu... se aplica proverbul "Nu da cioara din mana pe vrabia de pe gard."
De ce sa renunte la prietena lui pentru ceva nesigur? Nu e logic!

Pentru el este perfect asa. Pe acea prietena pe care o ai o s-o amane la nesfarsit stiind ca tu nu o sa-l intrebi direct de "sentimente". Nu ai curajul.
In felul acesta nu renunta la prietena sa si nici nu te refuza intr-un mod nasol.
Adica ramane cu acea prietena si daca este sa se intample ceva... planul b-tu o sa fii disponibila.
Scuze ca am spus asta doar ca pentru mie asa mi se pare situatia...

Sper sa gresesc. Poate ca o sa se lamureasca lucrurile. Daca baiatul nu vrea sa vorbeasca atunci singura solutie este sa vorbesti tu fapt ce nu se va intampla daca esti foarte introvertita. *inchisa in tine*

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apucă-te draga mea de fumat
dacă el se aruncă de la etaj
aruncă-te și tu
știi
și eu pe la vreo 13 mă "îndrăgostisem" de un tip care iubea GNR și așa am început și eu să ascult și acuuuuum e una dintre trupele mele preferate yus
și aia cu ghiozdanul îmi amintește de o colegă care mai avea puțin și făcea infarct când i-a dat un tip destul de qt o napolitană laughing
eeey nu vreau să fiu rea
dar gândirea ta nu e prea okay
lasă
o să vină și vremuri mai bune
peste vreo 2 ani, când o să ajungi în gimnaziu de exemplu happy
clasa a treia nu e așa rea

| Takatsuki a răspuns:

Știi, ești cam inconștientă.

| BiaLovee a răspuns:

In primul rand: Sa te apuci de fumat nu e o solutie! In al doilea rand, cati ani ai? Din ce ai scris..cred ca intre 12-16 in fine. Pai ca sa te apropii de el..fii tu insati, fii draguta, creativa. inventiva happy Daca vrei sa te bagi in seama cu el poti sa o faci direct sau discret. Direct:te duci la el si vorbesti, dar cum zici ca esti rusinoasa poti sa-l intrebi de o tema sau o ora si dupa mai adaugi altceva. Discret: Cand trece te prefaci ca scapi ceva in fata lui(dar sa nu pari impiedicata) ii trimiti mesaj cu "Heii ce faci?" sau nu stiu ce si adaugi "Aa scuze, am gresit persoana. Dar tu ce faci?" Cum zici ca e golan poti sa mai adaugi si tu de la tine, sa mai zici ceva provocator sau nu stiu ce. Nici eu nu-s foarte priceputa dar la mine au mers astea. Sper ca te-am ajutat. Repet, sa te apuci de fumat nu-i o solutie! Gasiti altceva comun, orice altceva. E viata lui, plamanii sunt ai lui. Tu nu face aceeasi greseala. Daca o sa fiti impreuna poti sa-l ajuti sa scape de viciul asta.