| puffika a întrebat:

Baiatul pe care-l plac ma uraste.Am inteles ca nu am nici macar o calitate si nimic special. Dar asta este pentru mine lovitura de gratie.Credeam ca doar ma tachineaza.Am impresia ca el stie ca il plac si face anumea, s-a mutat aproape de mine ca sa-mi arate ca este grozav.Lui i se pare fiecare fata draguta in afara de mine zice "esti proasta" cuvintele astea m-au durut mai ales pentru faptul ca-l iubesc.Nu suport faptul ca nu am nici macar un prieten, mama spune ca nici nu vrea sa auda de asta fiindca el este de alta religie(in orice caz nu este catolic si nici arab), ma simt foarte prost.Mereu rade de mine si sta cu celelalte fete, ii plac niste fete mai bune ca mine.Niciodata nu m-am considerat suficient de buna pentru el. Daca merg pe strada cu fetele duminica vine si el cu baietii, fiindca stie ca-l plac.
Nu am curaj sa ma omor din cauza mamei mele ca nu vrea sa o vad pe ea suparata, stie ca ma gandesc la el dar nu zice nimic, stie ca vreau sa ma sinucid pentru ca nu am calitati, dar nu stie ca eu vreau mai mult sa fac asta ca sa scap de el.Imi doresc ca mama sa adopte un copil fiindca pentru mine e prea greu.In clasele mai mici 5 si 6 se purta frumos cu mine si acum vrea doar sa ma faca sa sufar.Cand o sa ma omor o sa-i las un bilet si o sa ii spun "Cat de mult de urasc pentru faptul ca nu mai iubit, sper sa gasesti o fata care sa fie mult mai buna decat mine si care sa te iubeasca", dar nici o fata n-ar fi in stare sa faca cate am facut eu, ii luam apararea cum puteam eu, nu am spus la nici un profesor ca ma face proasta.
Ma rog azi la geografie el iar se certa cu baietii si eu i-am zis "Taci, nu mai vb cu astia ca isi bat joc de tine" si profesoara a auzit si m-a intrebat "Te supara asta? si ia tras o palma si la scos la harta si nici macar nu vrea sa ma vada.Nici el nu e un baiat rau intra 7 mi-a luat apararea cand un coleg ma enerva si de fiecare data cand ma vede cu alti baieti sta botos.Doar ca ma doare faptul ca zice ca sunt nebuna:colega mea a trantit ceva pe jos si el a zis "A innnebunit ca ******(asta e numel meu) sau cand m-a intrebat doamna diriginta ce vreau sa ajung el zicea "nebuna" si radea si pe mine ma durea in adancul sufletului, sufeream.
Eu nu sunt o fata apreciata si agreata, stau in banca si ies cu colega mea in pauza cand am chef.Colegii mei sar cu gura pe mine de la orice spun si nu ma iau in serios si el se ia dupa ei.
Tot timpul am sperat sa vina sa imi zica ca ma iubeste si ca a zis toate acele lucruri ca sa nu se vada ca ma iubeste dar pe zi ce trece...
Stiu ca sunt o masochista, dar sincer nu mai suport sa sufar in halul asta.
Am incercat de nenumarate ori sa-l uit dar nu am putut de fiecare data cand il vad simt ca...da.Sincer as fi renuntat la toate visele mele pentru el, as fi renuntat la multe lucruri
Intrebarea este:Cum sa ma sinicid dar fara sa doara si cate pastile trebuie sa iau? Chiar nu mai suport vad eu ce fac cu mama ii scriu si ei un bilet.Si sa nu va mirati daca o sa auziti ca o fata din iasi sa sinucis. Sper ca D-zeu sa ma ierte.
Va rog din suflet nu radeti de mine, decat sa vorbiti fara sa ganditi mai degraba taceti din gura.

Răspuns Câştigător
| adriana_4416 a răspuns:

Nu trebuie sa o iei asa, sunt foarte sigura ca ai calitati multe.
Incearca sa te apreciezi, sa te iubesti asa cum esti ( asta ar fi primul pas pe care trebuie sa il faci ).

Chestia este ca te-ai aratat ca il placi si acum el vrea sa iti demonstreze stiu eu ce.
Nu trebuie sa te areti ca il placi, fa pe indiferenta si nu uita sa zambesti mereu cand el e in preajma ta, distreaza-te...

Chestia este ca el nu te merita pe tine daca face cum zici tu.

Draga mea, nu poti face pe cei din jur sa te iubeasca. Daca cineva te iubeste, te iubeste pentru simplul fapt ca esti tu cu adevarat. Nu te lasa prada emotiilor si impulsurilor, fi tare, capu sus.
Lasa moartea ca nu vine cand vrem noi ci din contra gandindu-ne ca vrem sa ne sinucidem am desus ca mai multa suferinta se incarca in Suflet.
Elibereaza-te de tot ce este negativ.
In special de ceea ce iti provoaca rau, poti schimba asta.
(DOAR DACA ITI DORESTI CU ADEVARAT ).

Nu te complica in probleme ca mai rau le incurci.
Linisteste-te ca toate se vor aseza asa cum este nevoie.

Nu te lasa calcata in picioare de nimeni, odata ce iti cunoaste o slabiciune, un om, preseaza pe ea.
Nu te mira de ce reactioneaza cei din jurul tau asa cu tine.

Daca tu din moment ce ai pus aceasta intrebare, inseamna ca esti in dubii.
Nu sti incotro sa mergi.

Te inspaimanta totodata gandul mortii.
Daca cu adevarat vroiai sa te sinucizi, nu mai intrebai ( cate pastile trebuie sa iei si fara sa doara ).

Un om cuprins de amaraciune nu mai tine cont de suferinta pentru ca suferinta face parte din el, este obisnuit.

Esti adolescenta, cred.
Asa este in perioada aceasta.

AI INCREDERE IN TINE SI NU TE MAI GANDI LA TOT FELUL DE PROSTII.

Gaseste-ti activitati, orice iti place tie si te face sa te simti mai sus decat simti acum.

Astea-s copilarii fata de altii, gandeste-te ca unii nu au unde sa doarma, nu au unde sa manance, tu ai asta si nu apreciezi.

Discuta cu mama ta ceea ce te apasa si ai sa vezi ca o sa te ajute, te va sustine mai bine ca oricine.

Ai grija de tine.

Esti inca la inceput de drum si tu abandonezi asa usor?
Ce te vei face cand dai de greutati mai mari?

Suferinta este o transformare.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna! Nu o face! Desi viata uneori are momente cand ai impresia ca nimic bun n-ar mai putea fi, si la capataul "tunelului" niciodata nu va aparea lumina salvatoare, va veni si acel timp in care te vei simtii fericita. Adica timpul cand vei gasi un baiat pe care sa-l placi si care sa te placa si sa iti aprecieze calitatiile si talentele.
Acum, in privinta baiatului, eu cred ca nu are rost sa te chinuiesti atat din cauza lui. Nu merita efortu! La cum se poarta cu tine. ar trebui sa-l ignori sa nu mai vrei sa auzi de el vreodatastraight face. Stiu, ca e greu sa uiti un baiat care l-ai placut mult, indiferent cat de urat s-a comportat cu tine. Incearca sa-l ignori, chiar daca te doare acest lucru, incearca sa te comporti cu indiferenta. Si vei vedea, ca pana la urma va veni el la tine. Chiar daca acest moment va fi intr-un viitor mai indepartat. Daca insa, n-o va face niciodata, inseamna ca nu stie sa se comporte cu o fata, nu stie sa o respecte si s-o pretuiasca ceea ce nu ar fi genul de baiat pe care sa ti-l doresti alaturi. Succes si o zi buna iti doresc!happy
P.S. Scoateti ideea cu sinuciderea din cap! Caci dupa vei regreta si mai mult crede-ma!

| puffika explică:

Va multumesc mult si o sa inecrc si aveti multa dreptate.

| さいゆき a răspuns:

Stiu exact cum te simti. Si eu am fost la fel in clasele I-VIII. Imi placea si mie de un baiat si am stat cu el in banca pentru cativa ani insa nu stiu de ce el a inceput sa ma urasc; am mers intr-o excursie cu clasa si el ma tachina mereu, spunea lucruri urate despre mine, apoi am vrut toti sa mergem la el si colegi lui in camera sa ne uitam la TV si atunci cand sa intru mi-a inchis usa in fata si a zis ca tu nu ai ce cauta aici. Stiu bine cum te simti si stiu ca e greu insa trebuie sa treci peste asta. Sinuciderea nu este o solutie, si stii de ce? Pentru ca daca mori nu mai vezi nimic, este intuneric etern, nu mai ai nimic de care sa te bucuri, nu mai vezi soarele, familia, luna, cerul, un film frumos, nu mai poti manca mancarea ta preferata sau asculta melodiile care te fac sa te simti bine. Gandeste-te ca acel idiot nu te merita. Daca esti inca la scoala generala atunci ai mare noroc pentru ca atunci cand vei merge la liceu vei avea sansa sa scapi de el si sa nu il mai vezi.
Adevarul e ca el chiar nu te merita, se simte inferior fata de tine si din cauza asta te ataca cu tot ce poate. Prostia lui e mare si nu ai ce sa faci; lumea e plina de asemenea oameni.
Fa-ti o prietena foarte buna, discuta cu ea despre orice, uita de el, fa-ti un alt iubit daca vrei, demonstreaza prin orice ca esti mai buna decat el si orice ti-ar zice ignora-l, demonstreaza ca esti mai desteapta si ca nu te cobori la nivelul lui.
Sinuciderea nu intra in discutie, lasi un prost sa iti ia viata? Ai numai una, gandeste-te la asta. Viata merge inainte indiferent daca tu traiesi sau nu, nu te sacrifica pentru el, nici macar nu isi va mai aduce aminte de tine, toti te vor uita. Nu merita sa mori pentru prosti.

Zambeste cineva acolo undeva te iubeste.
Uita de idioti si nu te cobora la nivelul lor.
Daca mai vrei sa vorbim trimite-mi un mesaj si mai discutam.

Bye Bye~
Ai grija de tine.

| resemnat a răspuns:

2 lucruri trebuie sa faci :

01. nu incerca sa t sinucizi pentru ca oricum nu ai rezolva nimic cu asta...chiar daca l.ai face p el sa sufere l.ar durea f putin (adica t va uita)

02. fii indiferenta cu el, ignora.l din toate punctele d vedere (chiar daca iti va fi greu) dar indiferenta doare cel mai mult.
Daca el vrea sa intre in vb cu tine, ignora.l!
Daca sufera inseamna ca tine la tine si ii pare rau pentru c ti.a facut!
Daca nu sufera inseamna ca doar si.a batut joc d tine si tot c poti face e sa mergi inainte asa cum stii tu!

P.S! Si nu cumva sa t omori! Viata merita traita asa cum e ea (cu bune, cu rele...cu d toate)!

Sper f mult ca te.am ajutat!

| Andeyutza a răspuns:

Scumpo nu te sinucide pentru un nimic si eu am fost in aceeasi situatie dar am trecut peste capul sus fi puternica nu te lasa prada disperari situ ca acum iti este foarte greu dar daca te omori nu faci nimic fa-ti un iubit si dai peste nas sa vada ce fata a pierdut eu una acum din cauza lui sunt emo am trecut peste dar nu mai am incredere in nimeni... pupici