| Bubble13 a întrebat:

TPU! Dintre fete si baieti, care credeti ca sunt mai norocosi? eu cred ca baietii deoarece nu au atatea probleme ca si noi cu menstruatia, ginecolog, dureri si atatea batai de cap. Astept parerile voastre si dau funda pentru cea mai buna argumentare la raspunsul dat:*

2 răspunsuri:
| heartslow a răspuns:

Mai, sti cum e, ambele sexe, au probleme diferite, si fiecare are problemele si lucrurile bune la sexul sau.Ex.: la baieti, tie ti se pare ca e mai usor ca nu am probleme cu menstruatia, etc., da daca esti fata si te vede un golan pe strada te ia la bataie, fara motive? nu. Dar daca esti baiat si te vede ca te dai in figuri, golanu' respectiv se leaga de tine, si trebuie sa fi pregatit (sa stii cum sa reactionezi in astfel de cazuri).In plus, oameni au mai multa mila in fete, decat in baieti :daca un om vede o fata pe strada care incepe sa planga ca a fost batuta de taicasau(de ex) o intreaba ce s-a intamplat, dar baieti nu fac asta(in primul rand baieti nu plang pentru ca nu sint nevoia, asta cu plansul e o chestie genetica, femeile pang de mult mai multe ori decat barbati), si profesori mie mi se pare ca sunt mai indulgenti cu fetele decat cu baieti.Ex. profesoara noastra de chimie trimite un baiat la tambla si dicteaza formula bla-bla, baiatul nu stie, profa ea zis :" Du-te la loc, 3 ", si peste vreo 2 min. cheama o fata la tabla aceeasi problema ea habar n-are, apoi ii pune mana pe creta, ii explica si ii spune ca daca o mai prinde odata ca nu stie ii pune 3. E doar un exemplu, care s-a intamplat la mine in clasa.
Ideea e ca ambele sexe au si necazuri si bucuri, si calitati si defecte.Toti suntem la fel, doar norocul ne diferentiaza, dar toti suntem la fel.
Sper ca ti-am completat semnele de intamplare, fundita?happy

| Laura a răspuns:

Chestia asta cu norocul nu depinde de sex. Fiecare om în parte are problemele lui. Nu mai generaliza.