| careestefazafrate a întrebat:

Bună TPU! Este adevărat, că orice părinte vrea ce-i mai bun pentru copilul lui? Răspundeți-mi doar cei care aveți copii, dacă de exemplu, fiica/ fiul vostru ar avea o relație, ați vrea ca iubitul ei/ iubira lui să îndeplinească ce standarde vreți voi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu m-am bagat niciodata in relatia copiilor mei, indiferent ca mi-a placut sau nu partnerul cu care ei vorbeau.
I-am lasat sa-si ia raspundere totala asupar fatelor lor si cand au ajuns singur la concluzia ca relatia nu mai merge sau nu sunt compatibili, s-au despartit.

| ShaOfHatred a răspuns:

Aproape orice părinte vrea cei mai bun pentru copilul său, doar că nu tot timpul "binele" părinților corespunde cu "binele" copilului. Ca un simplu exemplu, degeaba părinții vor copilul să fie doctor, dacă, copilului nu-i place medicina deloc.
Și legat de iubit/iubita, părinții de obicei sunt foarte pretențioși deoarece ei știu cum e căsătoria, viața de cuplu și ce calități sunt necesare pentru a avea o relație sănătoasă. Dar și părinții, mulți au rămas în urmă cu acele calități necesare și ajung să impună copiilor parteneri care nu rezonează cu caracterul copilului.
Un părinte e normal să își dorească ce-i mai bine pentru copilul lui, doar că e important să-și deschidă mintea și să observe și cum e caracterul, preferințele și opinia copilului. Cu cât îi interzici cuiva ceva, cu atât mai mult va vrea să facă acel lucru. Și decât să dea copilul cu capul prea tare, mai bine să existe comunicare și să se rezolve problemele împreună.
Nu uita, calea spre iad e pavată cu intenții bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sigur că vrea, dar treaba e că uneori, ceea ce doresc părinții pentru copiii lor, nu corespund și cu dorințele copiiilor.

Dacă aș avea o fiică/fiu, aș avea anumite standarde. Îți dai seama că nu aș accepta să-mi vina la ușă cu vreun cocalar, fără școală, fără loc de muncă si cu ocupații dubioase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu esti mama si nu ai copii, deci dai raspuns eronat, fiind in necunostinat de cauza!

Tocmai pentru ca tu nu esti mama, nu ai cum sa stii ce gandeste o mama in acele momente si cum ar reactiona o mama.

Lasa aceste intrebari femeilor cu copii, chiar ti s-a cerut asta de initiatoarea topicului, fiindca nu ajuti cu nimic raspunzand pe dos, dimpotriva, poti crea confuzii.