| TeManancCuNutella a întrebat:

Legat de scoala, sunt praf la MATEMATICA x-(
De fapt nu imi place, o urasc, si chiar de aceea inteleg ca am note mici happy.
Dar nu inteleg nimic din numerele acelea, laughing mai ales la probleme. x_x
Notele : 6, 5, 4, 7 big grin
Cum pot sa imi ridic notele la matematica? puppy dog eyes
Ms kiss

9 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

In ce clasa esti? Asteapta pana la liceu si urmeaza un profil umanist, filologie sau stiinte sociale si astfel scapi de matematica, iar pana atunci iti recomand sa faci ore cu un profesor sau cu un student/studenta la facultate de matematica.Asa am facut si eu si notele mi s-au imbunatatit, de la cam 7 la 9 laughing. Acum nu ma complic asa tare cu materia asta, ca am doar 2 ore pe saptamana, asa cum iti urez si tie sa ai daca o urasti asa de tare, si viata e din nou buna laughing.
Succes!

| TeManancCuNutella explică (pentru AnnAnne):

Sunt in clasa a 8-a big grin

| AnnAnne a răspuns (pentru TeManancCuNutella):

Perfect! Esti la granita dintre gimnaziu si liceu, ca sa zic asa.Cred ca acum cea mai mare problema a ta, referitoare la scoala bineinteles, e examenul pe care il vei da in vara. Sper ca deja ai inceput sa lucrezi, da?;;)
Poate nu esti chiar de notele pe care le ai.M-am gandit la asta cand mi-am amintit ca eu in clasa a 8a semestrul intai am luat la mate in teza minunata nota 4. (nu caut motive, pentru ca stiu ca nici eu n-am invatat, dar drept e ca si nivelul la clasa era foarte ridicat. Faceam numai exercitii de olimpiada si de-astea). Acum iti recomand, pe langa un prof care sa te mediteze o sedinta pe saptamana(2 ore, deci), sa lucrezi variante de subiecte pentru examen.La romana sper ca te descurci, dar la matematica ti-as putea sugera sa lucrezi din ce am lucrat si eu anul trecut: http://mateinfo.ro/......20a%20.pdf
Printeaz-o si poti face cateva exercitii in pauze, cand mai scapi de la vreo ora, si acasa.Si la pregatire, daca iti vei pune, bineinteles! Astea au fost doar niste sugestii ca sa ai cat mai mari sanse la o nota buna la examen. Daca ai note proaste la oral si teza, nu e neaparat sa nu faci de un 7-8, poate 9 la examen.Eu am luat 8, 60. (si 9, 70 la romana). Oricum, modelele de subiecte te ajuta sa te obisnuiesti cu stilul si cu cerintele de la examen.Pana atunci, ai grija sa nu ramai corijenta la mate si da-ti tot interesul anul asta cu matematica.Matematica asta, bat-o vina!:))Si eu o urasc. Dupa aia, fa liceu cu profil uman, te rog.Sunt deja prea multe cazuri de elevi care, fie din ambitie, fie din dorinta parintilor sau a prietenilor, au ajuns la mate-info, au suportat 4 ani grei cu 5 ore pe saptamana si abia au trecut bacul la mate(daca l-au trecut).Ma rog, asta ramane la latitudinea ta, dar sper sa faci alegerea potrivita pentru tine.:)

| claudiucop a răspuns:

Salut, invata mai mult laughing ceea ce nu ti place observ. e de rau. ai nevoie oriunde de matematica! sau. da o spagutza frumoasa la prof daca accepta. altfel nu vad. sau trimite ti parintii la scoala sa le explice profesorilor ca tie chiar nu iti place matematica si nu ii vezi rostul. succes

| emabrumareanu29 a răspuns:

Poti merge la un profesor sa te mediteze.

| price a răspuns:

Nu totul e placut in viata dar ai putea sa incepi prin a cace ceva problema acasa pentru a intelege si apoi sa ii ceri parerea profului/profei in legatura cu rezolvarea si sa-ti suna unde ai gresit, plus ca ar vedea ca ai luat atitudine. succes

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Si tu esti de fapt in clasa a 5-a si joci metin nu?batting eyelashes

| TeManancCuNutella explică (pentru GoAndFuckYourselfWithAKnife):

Nu nu sunt in clasa a 5-a si joc metinhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Sunt foarte bune sfaturile pe care ți le-au dat cei care au scris aici. În plus, pentru că ești în clasa a VIII-a și te apropii de examene, uite un mic ajutor http://lecturirecenzate.ro/ Succes!