| emaopris a întrebat:

Bună TPU
Eu sunt la liceu in clasa a 9-a si, in fine. De când sunt la liceu, nu am reusit sa imi fac asa...prieteni. Mai mult de la alte clase.
Oricum am nevoie de ajutor. Vreau sa le dau peste nas colegilor mei.
Sunt vreo 2-3 colegii (printre care si o fata) care se tot iau de mine.
De exemplu azi.
In pauza a venit un baiat de la a 10-a care ma place.
Si un coleg de la mine din clasa (ma rog, nu e prima oara) cand il vede tipa la el, il face prost, lesinat...şi il da afara din clasa. El e iesit şi eu i-am spus astuia ca are probleme.
Si el: Am probleme? Sa vezi ce probleme o sa iti fac, cand ti-oi da una vezi stele verzi. Eu nu i-am zis nimic.
Vreau sa imi spuneti ce replici as putea sa ii dau acestui copilaș care se crede jmecher. El nu este un copil prost, dar are multe fițe. Si asta ma enervează.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa faci, asa e firea lui.
Daca chiar nu te intelegi cu colegii actuali, poti face o cerere sa te muti la alta clasa in a 10-a/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arata-i ca ii esti superioara. Nu le arata mila acestor jegosi, merita sa moara, pacat ca legea-i prea aspra si trebuie respectata, dar din fericire uciderea prin Vrajitorie nu-i ilegala. Tot ce trebuie sa faci este sa te impui, sa arati ca tu esti Stapana si el sclavul, daca vezi ca-ti mai face fite, LOVESTE-L. Numai prin forta se poate cu astia, pentru ca exista 2 tipuri, cei empatici si cei fara constiina, si multi dintre agresori nu sunt empatici deloc, asa ca s-ar putea sa nu-ti vada suferinta, sau chiar s-o vada si sa-i placa sa ti-o provoace. Iar la cei care au constiinta si un dialog poate rezolva, dar rareori, si dupa cum interpretez eu, el e cel fara constiinta. Un raspuns real nu exista pentru asta, tu stii mai bine, dar exista mai multe cai, printre astea: IMPUNEREA! Asta te hotarasti tu cum o faci. Numai bine!

| emaopris explică (pentru anonim_4396):

Nu l-as lovi..pentru ca nu vreau sa am probleme, el pana la urma nu a dat niciodată in mine. Desi imi mai spunea ca ma bate...dar Nu a facut-o

| anonim_4396 a răspuns (pentru emaopris):

Inocenta nu e apreciata deloc in zilele noastre, imi pare rau sa-ti spun asta. Trebuie sa tii cont doar de etica.

| Ara997 a răspuns:

In primul rand calmeaza te ca. "armata-i lunga"
adica ai multi ani de stat in acest liceu si nu are rost sa incepi cu stangul, adica sa starnesti certuri sau sa le intretzii,
incearca sa le dai altfel de intelesca esti o fata pe care trebuie s-o respecte: incearca sainvetzi foarte bine si ai sa vezicum te urci frumusel pe "o scandura mai sus c ei" si n-o sa mai ai nevoie de replici.
sper ca intelegi ce ti-am propus, dureaza pana obtii o pozitie dar tine mai mult decat o amarata de replica care si asa zboara in vant.
p.s.ma bucur ca ai deja admiratori. sa stii ca baietii din clasa or sa bage la cap ca daca nu se poarta bine, vine altul si le ia cireasa de pe tort.
bafta!

| emaopris explică (pentru Ara997):

Multumes pentru raspuns!

| DavidoffUser a răspuns:

Ii vorbesti frumos.De obicei pesoanelor agresive daca li se vorbeste frumos, tind sa lase garda jos si sa-si reevalueze comportamentul fata de tine. Cu cat le vorbesti mai urat, cu atat mai rau o sa fie. Vorbeste frumos, ignora-l si treci mai departe.

| emaopris explică (pentru DavidoffUser):

Da...stiu ca trebuie sa le vorbesc frumos, de exemplu azi i-ar m-au enervat. Eu eram in banca si ascultam muzica la casti. Si vine iar copilul ăsta si imi spune ca sunt o ciudata, vroia sa intre la mine in banca, eu m-am ridicat instant. El imi spune ca ii e scârba de mine. Daca i-ar fi scârba ar sta departe de mine, zic eu. Si i-am vorbit si frumos acestui băiat. Degeaba

| DavidoffUser a răspuns:

Continua sa faci asta pentru ca nu poti sa-l schimbi pe dobitoc intr-o zi. Stiu ca e enervant si obositor, toti am avut pe cineva care se lua numai de noi.La un moment dat, nu-ti mai vine sa te duci la scoala din cauza lor. Eu am patit-o in generala...
Ce poti face este sa vorbesti cu dirigentele, sa le spui parintilor sa vorbeasca cu parintii lui.
A 9-a intotdeuna e foarte dificila, e perioada de integrare, nu stii pe nimeni etc.
Noi intr-a 10-a ne-am legat mai mult, acum mai pastrez legatura doar cu cativa dintre ei.
Deci vorbeste cu dirigu si sigur o sa-i scada media la purtare.O sa i-o scada pana il dau afara, daca nu se linisteste.

| emaopris explică (pentru DavidoffUser):

Pai părinții mei o cunosc pe mama lui este directoare la scoala fratelui meu. Si s-au certat cu ea. Ea spunea ca eu incep tot timpul. Ca de unde stiu ei ca el incepe ....degeaba ca si mă-sa e grea de cap. Mi-a spus asta intr-o zi ca maica-sa a facut spume la gura de cate ori au sunat-o ai mei