| con12ro a întrebat:

Fac lupte libere de aprox. 4 luni, antrenorul m-a selectat la scoala si a zis ca sunt bine facut si am mers sa vad cum e. Mi-a placut, am invatat procedee, chestii... Doar ca, la primul meu concurs de lupte am luat bataie. De ce? Pentru ca, imi este f. frica sa nu ma accidentez, cu toate ca nu am mai patit asta pana acum. Si acum mi-e frica sa mai particip la concursuri... Ce sa fac sa nu-mi mai fie frica, sa nu mai am emitii? Funda pentru cel mai bun raspuns! Multumesc anticipat! happy

1 răspuns:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Şi mie mi-a fost tot timpul frică de competiţii şi încă nu am reuşit să îmi înving teama, dar asta din cauză că am renunţat datorită unor probleme de sănătate şi prea multă presiune la şcoală.
Ce poţi să faci e să te antrenezi până ajungi în punctul în care te simţi stăpân pe tehnici. O lovitură "perfectă" reuneşte forţă, viteză şi precizie.
O doză de emoţie e bună, înseamnă că eşti uman şi realizezi că nu te joci. Să nu fii mult prea sigur pe tine, atunci greşeşti cel mai mult.
Şi frica, frica se înfruntă. Cu cât dai mai mult înapoi, cu atât o să te inhibi mai mult.
Şi altceva, nu ştiu ce fel de arte marţiale faci tu. Taekwondo, Ju Jitsu, Judo, orice ar fi, fii calm şi meditează. O atitudine pozitivă nu face nimic decât să te ajute. Admite că există eşec, dar nu te descuraja când îl întâlneşti.