| OnlyTheScript a întrebat:

ieri am mancat niste struguri si apoi am mancat peste la gratar, iar de aseara si pana azii ma simt rau. sa fie de la asta?

4 răspunsuri:
| m97 a răspuns:

Da.

| ElenaSA a răspuns:

Nu neaparat combinatia e urata cat modul in care a fost preparata carnea.Sa nu fi fost veche sau poate nu a fost patrunsa bine.
In caz de voma uite cateva indicatii:
Tratament la domiciliu
Sus

Este indicat ca pacientul sa incerce pe cat posibil sa evite deshidratarea, prin consumarea de lichide in cantitati ridicate. Astfel se poate corecta dezechilibrul electrolitic al organismului, ceea ce are ca efect in majoritatea cazurilor si ameliorarea simptomatologiei.
Sunt recomandate:
- consumarea de lichide fara continut solid (evitarea ciorbelor, sucurilor cu pulpa de fructe si consumarea exclusiva doar a supelor, sucurilor de lamaie sau alte citrice); verificarea claritatii lichidului se poate face relativ usor, prin turnarea lui intr-un pahar de sticla transparenta si plasarea unui text in spatele lui. In cazul in care textul este lizibil, continutul paharului este limpede
- evitarea lactatelor in timpul perioadelor active de voma, acestea putand chiar agrava simptomatologia
- reluarea alimentatiei solide treptat, incepand cu produse usoare, apoi trecand la lactate de genul iaurturilor; consumarea iaurturilor simple, fara fructe este foarte indicata dupa incetarea vomei.

| Criistyanna a răspuns:

Sa fii sugura nu este o combinatie prea draguta laughing
Incearca sa iei in Metoclopramid sau cum sa scrie thinking oh go on
sau daca iti este mai usor incearca sa bagi degetelul pe gat si sa dai la bobociwinking e mult mai usor asa!

| Adaandre a răspuns:

Da,si eu am mancat aceleasi lucruri si imi e foarte rau!