| anonim_4396 a întrebat:

Imi place foarte mult de un baiat. Ne cunoastem de mici pentru ca locuim aproape... Oarecum el a facut primul pas ca mi-a dat mesaj la 2 zile dupa ce ii dadusem eu like (el mi-a reactionat cu ador la un story). Dupa cateva mesaje mi-a propus sa ma scoata undeva, bineinteles ca nu am acceptat din prima. In primul rand, pentru ca eu nu am iesit niciodata in club si nici nu prea imi place si in al doilea rand, nu mi se pare potrivit sa ies asa din prima tinand cont ca schimbaseram doar cateva mesaje si nu mi se pare mie potrivit. Am incheiat conversatia cu el pentru ca imi era foarte somn. La o saptamana dupa conversatia aia i-am dat eu mesaj cu un like si i-am spus ca e din greseala, laughing) ca sa ma bag in seama cu el si l-am intrebat ce facea, mi-a raspuns, m-a intrebat si el ce fac si asta a fost tot. De atunci nu mi-a mai dat niciun mesaj, au trecut aproape 3 saptamani.Eu i-am dat ultima mesaj si acum ar fi randul lui...nu ii pot da nici eu mereu, nu vreau sa par disperata! Stiu sigur ca s-a prins ca faza cu mesajul cu like-ul a fost un motiv ca sa ma bag in seama cu el si ca sunt interesata, dar nu inteleg de ce nu mai imi da niciun semn! Nici macar nu stiu daca ma place, dar prin mesaje a vorbit foarte frumos cu mine.Ce pot face ca sa-l fac sa imi scrie iar, sau sa vada ca sunt interesata oarecum de el?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Eu zic sa te eliberezi de inhibitii si sa nu-ti mai fie teama de cum vor fi interpretate vorbele si gesturile tale.
Daca el e un smecheras, in urma refuzului tau poate a incercat cu alta care e mai cooperanta. Nu supraestima invitația unui baiat. Poate avea la baza sentimente dar poate fi si doar din plictiseala.
Nu ai gresit ca l-ai refuzat dar nu stiu in ce mod ai facut-o. Un "Nu" hotarat e descurajant. Era bine sa spui ceva de genul "Mi-ar face placere sa iesim dar acum mi se pare prea devreme. As vrea sa stiu mai multe despre tine pana atunci." Daca nu-ti place in cluburi ai putea sa-i propui tu altă locație unde ti-ar place sa mergi cu el.
In privința retinerilor tale cauzate de faptul ca tu ai trimis ultimul mesaj parerea mea e ca nu are importanta cine a trimis ultimul mesaj. Conteaza mai mult ce transmite acel mesaj. Un like trimis din greseala nu transmite nimic. Poate doar nehotarare.
Daca ultimul mesaj e o intrebare iar el nu a raspuns la ea, abia atunci poti spune ca e randul lui sa-ti scrie dar chiar si atunci poti trece peste faptul ca nu a raspuns si sa-i mai scrii. Abia dupa mai multe mesaje la care n-a răspuns poti sa te gandesti ca nu mai e cazul sa-i scrii tu. Cauta subiecte mai interesante decat "Ce faci?". Discutati despre ce va place sa faceti, despre pasiunile voastre. Gasiti-va punctele comune.

| Conii25 a răspuns (pentru Lioana):

Multumesc pentru raspuns! Nu i-am zis un "nu" hotarat, i-am spus ca nu este nevoie. Eu ii spusesem intr-un mesaj anterior ca nu prea ies pe afara. I-as da mesaj, dar ma retine faptul ca nu mi-a dat nici macar un mesaj de o luna si majoritatea prietenelor mi-au zis ca daca era interesat imi datea macar un mesaj, nu lasa sa treaca o luna. Are 24, eu 20.

| Lioana a răspuns (pentru Conii25):

Nu mai astepta sa-ti scrie el. E clar ca el si-a pierdut interesul. Daca vrei sa i-l reaprinzi si să mai discuți cu el, scrie-i tu.

| Conii25 a răspuns (pentru Lioana):

Stiu ca raspund foarte tarziu, dar nu stiu ce sa fac. I-am dat un wave pe fbk el mi-a raspuns la 3 noaptea si m-a intrebat ce fac, iar eu i-am raspuns dimineata pe la 9 si l-am intrebat si eu pe el ce face, dar mi-a dat seen. Dupa asta am incercat sa ma mai bag in seama cu el l-am invitat la un joc si i-am spus ca nu stiu de ce s-a trimis ca nici eu nu stiu sa joc. De 2 ori i-am dat like-uri pe messenger cum mi-a dat si el mie la inceput si eu i-am raspuns imediat, dar mi-a dat seen de ambele dati. Pun poze pe fbk si da doar like, poate nici macar like si altora le da wow, ador. Imi place foarte mult de el, dar nu vreau sa ii arat ca sunt disperata. In schimb, incep sa cred ca el nu are pic de interes fata de mine si nu stiu cum sa-l fac sa fie interesat de mine cand el ma ignora total, de exemplu am pus la story ca sunt la spital, dar nici macar nu m-a intrebat de ce sunt acolo.

| Lioana a răspuns (pentru Conii25):

Nu te baza pe comunicarea pe Facebook! Vorbeste cu el față in față daca ai ocazia. Asta conteaza cel mai mult pentru construirea unei relatii.

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Daca tu nu ai acceptat sa iesi cu el cand te-a invitat de ce te plangi acum ca nu te mai baga in seama?
Pana la urma el a incercat, a avut o initiativa pe care tu ai refuzato.
Era vorba sa iesiti undeva, nu ti-a zis ca te violeaza.
De ce nu ii trimiti tu un mesaj. Invital la o cafea.

| GirlOnline81 a răspuns:

Chiar daca n-ai fost multumita de faptul ca te-a invitat intr-un club (apropo, ai luat decizia corecta), nu poti spune ca baiatul a fost lipsit de initiativa. Poate ca s-a retras din cauza ca ii este teama de inca un refuz. Asadar... de ce nu esti tu cea care il invita acum? Intreaba simplu " ce zici de o cafea/un suc"?

| Conii25 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Mie imi place foarte mult de el, il plac de cand eram mica si ma emotionez foarte tare cand vine vorba de el (ce e drept...e si frumos), mi-e greu si sa-i dau un mesaj cu "ce faci?". Daca ma baga el in seama, ar fi altceva! eu deja i-am dat mesaj atunci si el nu mi-a mai dat nimic. Nu vreau sa ii dau numai eu mesaje ca el e si putin smecheras si cine stie ce imagine isi creeaza despre mine!

| anonimulconfuzz a răspuns (pentru Conii25):

Daca chiar vrei sa fie ceva intre voi da.i mesaj am fost si eu in situatia asta (am chemat o fata la un lava cake si am fost refuzat si am mai incercat inca odata subtil dar era o chestie ce nu ei ii placea ) baietii se bucura cand primesc mesaj de la alte fete nu trebuie sa iti fie rusine cel mai probabil e ca nu o sa iti mai scrie daca o trecut 3 saptamani iti spun din experienta proprie si sincer daca eu as primi mesaj cu un like si dupa Scuze din greseala nu as banui nimic plus nici nu ai continuat dupa conversatia cu alt subiect... poate o porecla mai draguta cu emojiuri gen?☺ar fi un hint destul de bun.

| anonimulconfuzz a răspuns (pentru Conii25):

Buna, am fost si eu in situatia baiatului respectiv (am incercat sa scot o fata la un lava cake da nu ''putea'' iar dupa din nou da mai subtil dar nu am reusit) daca chiar vrei sa il vezi/sa fie cv intre voi da-i inca un mesaj de genul Ce faci? cum ti-a fost ziua nu am vorbit de mult (daca doresti poti sa adaugi si Nu ai vrea sa iesim intr-o zi in oras sau la cafea?) iar sincer daca eu as primi mesaj cu un like si dupa Scuze din greseala nu as banui absolut nimic nu e un hint destul de evident uneori chiar se intampla ca faci asta. Eu zic sa ii pui o porecla mai draguta dupa ce ati vorbit putin timp cu emojiuri cute cum ar fi astea?☺ si mai adaugi cv daca crezi tu.Si din nou sa nu iti fie frica sa ii dai mesaj pentru ca cel mai probabil nu vei mai primi niciodata de la el daca in 3 saptamani nu ti-o dat asta iti spun din experienta proprie, daca o fata refuza sa iasa cu tine 1Nu mai are rost sa vorbiti doar online aia nu este prietenie 2.Probabil ca are interes in tine dar ii e frica de un refuz asa ca te evita deci sa nu iti fie frica!

| anonimulconfuzz a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Ioi scuze de mesaj dublu credeam ca primul nu s-o trimis

| Șurubelniță a răspuns:

Bre, nu mai contabiliza cine trimite primul mesaj. Vrei să vorbești cu un om? Îi dai mesaj și gata, s-a rezolvat.
Omul a vrut să iasă cu tine, puteai să îl refuzi și să îi propui altceva. Nu e mare lucru să ieși cu cineva după câteva mesaje schimbate, nu e ca și cum te culci cu el făcând asta.
Nu ești disperată dacă îi scrii ponderat ( asta înseamnă să nu îi dai mesaje din oră în oră).
Încearcă să fii mai comunicativă, nu trebuie' să ai așteptări ca el să facă totul.