| Roxana19928 a întrebat:

imi poate spune cineva va rog niste metode bune prin care sa combat depresia severa?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Cel mai bine e sa-ti ridici singura moralul.
Gandeste-te de ce ai ajuns sa fi asa, motive pot fi multe.
Solutii mai putine.
Cu cat stai mai mult cu atat va fi mai rau.
O carte de ajuta, dar nu iti rezolva problema si nici nu iti schimba viata peste noapte.
E ceva orientativ, ca o harta, restul depinde de tine.
Iti recomand sa citesti atitudinea este totul de jeff keeler si practica gandirii pozitive de joseph murphy.
Nu uita ca e ceva care te face sa intelegi si sa percepi altfel, schimbarea tu o faci.
Succes!

| Roxana19928 explică (pentru ROB3RT89):

Am cititI Atitudinea este totul, a fost destul de utila happy multumesc pentru sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cea mai buna metoda ar fi sa consulti o persoana de specialitate. Si eu m-am confruntat cu asa ceva, insa de cand am citit "Puterea prezentului" de Eckhart Tolle, am simtit cum viata mea s-a schimbat in bine, chiar de la primul capitol citit. Recomand aceasta carte.
Ar fi bine sa discuti si cu familia, persoanele apropiate, deoarece ei poate nu-si dau seama prin ce treci. E bine sa incepi sa rezolvi problema asta pentru ca este foarte grava si deseori poate fi mortala.

| Roxana19928 explică (pentru anonim_4396):

Cu familia nu pot vorbi despre asta pentru ca nimeni nu o ia in serios, am fost la psiholog si nu m-a ajutat, o sa iau cartea, multumesc mult.

| Porcusorul a răspuns:

Depresia clinica netratata are o rata de mortalitate, din cauza sinuciderilor, similara cu a cancerului. Cauta un psihiatru bun care sa-ti dea tratament adecvat pentru problema ta, eventual pentru sedinte de psihoterapie.