| Sasha_Pascu_1996 a întrebat:

bună TPU.laughing încep cu începutul : vreau să mă schimb adică să nu mai fiu așa de bună la suflet, să nu mai îmi pese de nimeni și nimic, într-un cuvânt să fiu mai "rea". adică în ziua de azi e imposibil să-ți găsești un prieten adevărat care să te accepte așa cum ești, să nu te trădeze, să nu te vorbească pe la spate etc. vreau să plec din viața persoanelor care nu mă merită. dar problema este că nu știu cum să fac toate astea. puteți să îmi dați niște sfaturi să îmi explicați cum să mă îndepărtez de anumite persoane etc.?

Dau fundiță.

Răspuns Câştigător
| rememberme24 a răspuns:

In primul rand, sa nu iti schimbi felul de a fi pentru nimeni! In zilele noastre mai rar gasesti oameni carora sa le pese de ceilalti din jurul lor.Cat despre asa-zisii prieteni care te barfesc pe la spate, spune-le ca tu vrei in viata ta prieteni care sa te aprecieze asa cum esti si sa nu te barfeasca si ca nu ai nevoie de amici care sa profite de tine si sa te ''injunghie pe la spate''.
E bine in viata sa iti alegi prietenii foarte atent, caci exista si oameni care profita de bunatatea ta si de ajutorul pe care il oferi si de fapt ei te vorbesc de rau

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Știi vreun proverb german? Hai să-ți eu spun unul:
''Să te schimbi şi să te schimbi în bine sunt două lucruri total diferite.''
Reflectează te rog asupra acestui citat și ai grijă să nu faci o prostie.
Nu este greu să faci asta.Mie de exemplu nu-mi pasă cine și ce crede despre mine contează ce cred eu și atât(bineînțeles eu urăsc oamenii, sunt niște ciudățenii pentru mine, DAR nu mă strădui să-i fac să sufere pentru că n-aș
fi alt ceva decât un alt monstru printre ei)Nu fă ceea ce vrea anturajul tău tot timpul, dar nici nu te considera superioară lor.Nu te răzbuna pe proști lasă-i în prostia lor.Nu abuza de încredere că nimeni nu merită, dar nu te distruge nici singură.Fă ceea ce simți nu ceea ce ești obligată.Fi rece cu cine merită, dar nu te răzbuna.Indiferentă cu cei care nu simți că ai nevoie de ei.
Sper că ți-am fost de folos.

| Ana-Maria_Stoica_1998 a răspuns:

Pur si simplu le spui ca nu vrei astfel de persoane in preajma ta. Trateaza tot ce te deranjeaza cu indiferenta si ai sa vezica in scurt timp ei vor realiza ca ai fost o prietena adevarata! Nu e nevoie sa te schimbi. Intr-o zi cineva te va placea pentru ceea ce esti tu cu adevarat! :*