| anonim_4396 a întrebat:

incep sa realizez de ceva vreme ca "prietena mea cea mai buna" se comporta urat cu mine si tind sa cred ca este o profitoare, dupa cum am mai patit si cu altele 2 in trecut, doar ca la prietena asta nu ma asteptam fiindca ne cunoastem de la gradinita.Eu am fost plecata si nu am mai vorbit dar de cand ne-am reintalnit ne-am reimprietenit (acum cativa ani).Am mai avut mici probleme in trecut dar acum o credeam altfel.Ea avea o viata foarte primitiva, nici macar nu iesise din satul in care sta decat in cateva excursii cu scoala.Eu am fost cu ea prima data intr-un oras mare la cumparaturi, am plimbat-o peste tot, cu mine a fost prima data si intr-o discoteca samd.Eu o ajutam la scoala cand nu stia si de la mine a invatat si ce e ala "fond de ten",eu o ajut cu sfaturi de moda ( nu prea are gusturi).O ajut de intotdeauna cand are o problema (de fapt acum nu o mai ajut atat, m-am saturat si eu).Si ea imi multumeste facandu-ma proasta si urata si in toate felurile si incercand sa ma faca sa ma subestimez pe mine. Daca vede ca incerc sa iau o nota buna la scoala face tot posibilul sa vina pe la mine si sa ma deranjeze sa nu pot invata si eventual mai striga la mine ca toata ziua ma stresez (de fapt invat si eu din an in paste, nici caiet de teme nu am la unele materii). Daca am vorbit cu o fata care e mai "nebuna" de felul ei si ne-am distrat ea a inceput sa o urasca cel mai mult pe lume si sa imi spuna ca fata aia isi bate joc de mine (de fapt isi bate joc de ea ca vede ca nu o suporta).In schimb cand m-am certat eu cu o prietena ocazionala de a ei (pe care acum o urasc? a iesit urat) si am rugat-o sa ma ajute..nici nu mi-a luat apararea si m-a lasat sa ma fac de ras,ea continuand sa vorbeaca si dupa cu acea fata (chiar daca acum s-a suparat pe ea dintr-o banalitate dar daca ea ii zice ceva vorbeste normal cu ea,in schimb cu prietena mea doar se injura facand-o in toate felurile si viceversa).In fine m-am saturat sa continui asa,dar ea e singura de prin satul meu cu care ma intelegeam pentru ca altele se cred mai presus si nu se coboara "la nivelul meu".M-am saturat sa am si eu o problema din an in paste si sa nu am cui sa i-o spun decat ei stand cu telefonul in mana si spunand "aha, aha, da nu stiu ce sa faci ti-am mai zis." Sau sa ii povestesc vreo intamplare a mea fara sa ma intrerupa sa plece sau sa spuna "dar nu imi pasa" (cand vine vorba de barfe ma tot intreaba de unde stiu cum de ce etc).Nu stiu ce sa fac, am inceput sa ma distantez de ea dar suntem colege de banca.Acum parca nu stie ce sa faca sa nu ma piarda (vorbeste cu mine doar daca ma vede ocupata, daca ma plictisesc nici nu ma baga in seama). Vreau sa iau atitudine, m-am saturat de tot. Ajutor!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O meriţi.
Spui că ai dus-o prin oraş, că ai gusturi şi etc. de parcă ai fi descoperit apa caldă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate ca nu-s eu mai buna si nu spun toate astea de parca eu le-as fi descoperit dar ea inainte nu stia nici ce e un mall si acum se crede miss univers, a devenit populara, are o gramada de prieteni care vorbesc cu ea dar majoritatea o lasa balta dupa o perioada.Si nimeni nu o ajuta daca are probleme. Doar eu. Si asa imi multumeste. In fine nu are rost sa continui.Asta este

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"dar ea inainte nu stia nici ce e un mall si acum se crede miss univers" - Să înţeleg că tu ai fost născută şi crescută în mall.

"Si nimeni nu o ajuta daca are probleme. Doar eu. Si asa imi multumeste. " - cu atitudinea ta de miss Superioritate e şi normal să se manifeste aşa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce nu ai observat e ca am scris ca poate nici eu nu sunt mai buna dar m-am saturat sa fiu calcata in picioare.Se pare ca scoti in evidenta doar defectele mele, in fine daca ai venit aici pentru cearta continua ca nu te opresc dar nu ma afecteaza cu nimic parerea ta, oricum nu te cunosc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai pus prima parte doar ca să te scoţi frumos în comparaţie cu al tău caracter.

"in fine daca ai venit aici pentru cearta continua ca nu te opresc dar nu ma afecteaza cu nimic parerea ta, oricum nu te cunosc." - N-am venit pentru ceartă şi chiar nu mă interesa dacă te afecta sau nu părerea mea.

| Anananaaaa a răspuns:

Mda, am mai vazut si eu de astea laughing Stai calma. Daca e taranca proasta si nu stie ce e cu ea, o sa isi ia jet de la altii. Totusi ea a uitat de unde a plecat, ai putea sa ii reamintesti putin cine era inainte sa fiti prietene laughing

| anonim_4396 explică (pentru Anananaaaa):

Nu stiu daca ar avea rost deoarece ia toate vorbele mele in deradere. Asa cum spui tu, si-a "luat jet" de la multe persoane, iar fostii ei iubiti au lasat-o pentru ca nu-i mai suportau toanele.