| kurtisnotdead a întrebat:

(intrebarea asta este DOAR PENTRU FETE!). Prima menstruatie mi-a venit pe 2 august anul asta si a tinut o saptamana (pana pe 9 august). Luna aceasta este posibila o intarziere? Si daca da,ce o sa ma fac la scoala, si daca poate veni mai devreme de data (adica daca vine mai devreme de 2 [in cazul meu])si eu nu sunt pregatita, caci se poate ca in 3 luni la rand sa imi vina fix pe 2 si dupa la scoala sa imi vina pe 31/1, cum o sa stiu. Vreau cat mai multe explicatii, FUNDA :*

4 răspunsuri:
| byabubu a răspuns:

E normal si sa nu-ti mai vina luni, nu e ceva grav. Trebuie sa fi mereu pregatita si sa ai absorbante la tine; nu se stie niciodata. Nu te pantica vei simti si nu iti va veni asa de tare in primele minute... ai timp sa-ti dai sema inainte de a te pata. Iti poate veni uneori 2 zile alteori 7 sau chiar de mai multe ori pe luna, in primii ani e normal. Am menstruatie de mai mult de 2 ani inca intarzie si cate 10 zile!

| kurtisnotdead explică (pentru byabubu):

Iti multumesc, acum am inteles!

| Iuliaheart a răspuns:

E posibila intarzierea pentru ca esti la inceput iar menstruatia este neregulata.la mine si dupa 4 ani tot nu s-a reglat nu are o data fixa.dar asta tine de fiecare persoana.la scoala este bine sa ai in geanta 1-2 absorbante la tine.si nu te va lua prin suprindere de fiecare data trebuie sa ai niste simptome cum ar fi iti apar cateva cosuri, te doare capul foarte tare sau cel mai rau ai crampe in burta(adica te doare burta)si nu e neaparat pe 2 sa-ti vina.ori mai devreme ori mai tarziu cu o zi doua.e foarte normal.important e sa nu te sperii. toate trecem prin asta. happy

| kurtisnotdead explică (pentru Iuliaheart):

Multumesc! Mi-ai fost de mare ajutor! big grin P.S. si da, toate trecem prin asta!