| Valenziana a întrebat:

La anul sunt a 9-a, si vreau sa merg sa merg la bio-chimie. Insa ma gandeam ca daca nu ma primesc, pentru ce profil as mai putea opta, unde se fac cam la acelasi nivel materiile de la stiintele-naturii?
2. Daca aleg profilul asta ce alte meserii in afara de medic as mai putea face?
3. Unii spun ca este un profil greu si ca nu fac fata, desi in gimnaziala aveau note de 9-10 la chimie. E chiar asa greu?

2 răspunsuri:
| CatelNebun a răspuns:

1. Gasesti la Mate-Info chesti foarte similare.

2. Cand spui medic sa te gandesti ca sunt foarte multe feluri, de la paramedic(pe ambulanta) la medic de familie la neurochirurg. Poti de asemenea sa optezi la farmacie, si poti iesi cu meseri de genul famarcista, asistenta sau chiar sa inventezi noi medicamente si sa le scoti pe piata.

3. E incredibil de greu, crede-ma. Personal Chimia nu mi s-a parut extrem de grea, dar in clasele 11-12 am inteles ca trebuie sa inveti foarte mult. O sa trebuiasca sa bagi foarte mult in cap la biologie, matematica si fizica. Deasemenea, alte discipline ca si romana si limbile straine pot fi solicitante.

Eu la anul sunt a 11-a si voi incerca sa ma mut la profil de Stiinte Sociale(asta pentru ca, personal, ma descurc mai bine cu ele decat cu astea de la chimie biologie). Gandeste-te bine ce vrei si ce-ti place, pentru ca asta o sa faci 4 ani. Chiar daca nimeresti la profil de uman poti da la facultate de biologie, doar ca treapta va fi mai dificila. Mult noroc.

| Valenziana explică (pentru CatelNebun):

Pai biologia imi place, deci cred ca as invata-o din placere, insa la fizica nu ma prea descurc. La romana si limbile straine ma descurc destul de bine, doar la fizica am probleme. De ce se pune asa accept pe fizica daca profilul e bio-chimie? Si ce anume e greu? Materia in sine sau e prea multa?