| Andreeaツ a întrebat:

Scuze ca pun atatea intrebari despre liceu, dar vreau si alte pareri. M-am decis sa imi aleg profilul : stiinte ale naturii bilingv. Intrebarile mele sunt:
Este greu de invatat la matematica, fizica, chimie? Poti rezista la acest profil la materiile mai grele?

Răspuns Câştigător
| RoxiiSiAtat a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturii si nu mi se pare greu. Acum depinde si de persoana.Mie mi se potriveste profilul.
La matematica e mai greu pentru ca inveti multe lectii noi, dar nu trebuie sa-ti faci griji pentru ca o sa le intelegi pe parcurs.
La chimie trebuie sa inveti de la inceput si sa stapanesti bine reactiile. Oricum de probleme nu scapi.
Fizica mi se pare cea mai grea.Asta pentru ca nu am invatat fizica in generala.Depinde si de profesor.Dar nu cred ca ar trebui sa te orientezi catre alt profil doar pentru ca nu sti fizica sau altceva.Iti dai drumu pe parcurs.Important e sa alegi un profil care sa ti se potriveasca.
Dupa acest profil poti merge la ce facultate vrei.Nu trebuie sa mergi la medicina sau farmacie.
Poate sunt subiectiva, dar mie mi se pare un profil foarte bun pentru ca faci cate putin din fiecare.
Succes!

4 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

La mate vor fi lectii noi, la chimie e tot cam la fel ca in fenerala, iar la fizica e de 2 ori mai greu ca in generala daca nu stii geometrie + ca sunt si lectii noi si formule noi.

| mariamar1997 a răspuns:

La aceste materii e ffff usor de inv

| aleksuta a răspuns:

Pai iti trebuie o baza din generala oarecum.Eu sunt la protectiqa mediului si pot sa spun ca e frumos.In principiu cauta-ti un liceu cu atestat ca sa fii sigura ca desi nu o sa ai posibilitatea de a face o facultate...cine stie. poate poate ai sa gasesti un loc de munca mai tarziu

| crinutza_9868 a răspuns:

Dupa parerea mea stiinte sociale e un profil mult mai usor, insa daca tu vrei sa mergi pe profil real este bine, dar trebuie sa te descurci cat de cat la mate, fizica, chimie...etc.
Daca nu sfatul meu e sa te axezi p un profil mai usor.