| mariucakatinca a întrebat:

Ma cheama Anda. Vreau sa va rog sa imi dati un sfat. Ieri la scoala cea mai buna prietena a spus o gluma proasta despre mine. Era o gluma in orice caz...Dar toti colegii au luat gluma ca atare.Sunt foarte suparata pe ceea ce a facut.
Mi pare ca atunci cand are o problema sta cu mine si dupa aceea tipa in gura mare tot felul de glume proaste despre mine.
Totusi credeti ca e o prietena adevarata? Help me!

Răspuns Câştigător
| aLex22andra a răspuns:

Tu știi ce inseamna o prietena adevarata?
In niciun caz așa ceva.
Fata asta pun pariu ca la cea mai mică cearta o sa te lase balta, hai sa zicem daca a facut o glumita o data mai ramaneti bune prietene dar daca are un obicei in a te face sa te simți prost si mai ales de fata cu alții asta inseamna ca nu te respecta.
Eu iti sugerez sa nu o mai consideri cea mai buna prietena, nu merita...

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O prietena adevarata nu face ce face ea

| YangMin a răspuns:

Nu mi se pare a fi o prietena adevarata...Eu zic sa iti nu mai pierzi timpul cu ea si sa incerci sa te muti din banca aceea.De ce? Deoarece toata lumea o sa vada ca sunteti impreuna,vorbiti, iar apoi daca o sa te barfeasca lumea o sa o creada pentru ca totusi, v-a vazut vorbind.
Eu zis sa te apropii de alte colege, sa te imprietenesti mai mult cu alte fete, si eu am fost in aceeasi situatie si uite acum...nu mai am nimic cu fata aceea desi ea ma barfeste nonstop.[ Apropo... orice ar zice, arata-i ca nu-ti pasa. Ignor-o ]

| mariucakatinca explică (pentru YangMin):

Multumesc pentru raspuns.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Fără supărare e cam stupidă întrebare deoarece clar nu.Sigur dacă îi vei spune că de ce i-ai zis așa va zice, am glumit, nu e adevărat și te va „pacăli" și vă veți împăca nu te lăsa dusă de val.
O zi bună!

| BiTW a răspuns:

Pentru astfel de lucruri lipsite de bun simț și de educație, eu n-aș numi-o prietenă niciodată, și același sfat ți l-aș da și ție. Nu e nici prima și nici ultima de pe pământ, îți poți face alte prietene, și nu doar d`astea care ascund mai multe fețe. Prietenii care de fapt caută să te sape pe la spate, și să te jignească/ bârfească, îți sunt de fapt dușmani. Încearcă să o ignori pe mândrulița asta, căci garantat nu va mai căuta să se bage în seamă cu tine, iar ulterior va veni și momentul în care va recunoaște că a greșit. Cei care iartă prea repede, sunt luați de fraieri în ziua de azi, iar problema asta trebuie remediată, iar leacul cel mai bun este să-i ignorăm pe guralivii ăștia, care nici nu cunosc alfabetul, dar la bârfă sunt primii.

| mariucakatinca explică (pentru BiTW):

Multumesc mult pentru sfat! Mi-a fost de ajutor raspunsul tau chiar daca nu ai primit funda! Thank you very much!

| BiTW a răspuns (pentru mariucakatinca):

Pentru puțin, nu-i problema de fundă, nu m-am înscris aici pentru a face colecție. :d

| MilenaIoana22 a răspuns:

Se poate ca prietena ta sa fi spus gluma fara sa se gandeasca ca tu poti suferii sau ca ceilalti o sa-si bata joc de tine. Asa mi s-a intamplat si mie. Sigur nu a fost intentionat ce a facut. Spune-i ca te deranjeaza.