| jhgdkjszf a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep, adica sunt asa de satula de asa zisi "prieteni" care atunci cand sunt in preajma mea sunt draguti si de treaba dar atunci cand eu nu sunt cu ei ma vorbesc pe la spate si ma critica. Eu pur si simplu nu pot fi ca ei adica nu inteleg de ce sa barfesti pe cineva sau sa critici o persoana din moment ce nici nu o cunosti asa de bine.Sunt o fire mai timida, sincera si nu vreau sa par altcineva.Mi-am dat seama ca oamenii isi urmaresc propriile interese si nu le pasa decat de ei insisi.Sau daca te ajuta o fac doar pentru ca asteapta ceva in schimb. De la o vreme ma simt atat de singura si trista nu am cui sa spun ce simt si nu am cui sa cer sfaturi. Va rog frumos, imi trimite-ti id'urile voastre de messenger printr-un mesaj privat? daca vreti. oricum m-am obisnuit sa fiu singura. MULTUMESC happy dau FUNDA si dragi admini va rog tare frumos sa nu imi respingeti intrebarea!

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Off,te inteleg perfect!
Si eu simt acelasi lucru! pentru mine e un lucru obisnuit sa fiu singura...

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Persoanele pe care tu le numesti "prieteni" sunt orice, dar numai asta nu. Nu prea mai exista prieteni adevarati, fiindca, dupa cum ai observat si tu, oamenii nu fac altceva decat sa isi urmareasca propriile interese folosindu-i pe altii pentru a-si atinge scopul. Scapa de persoanele de felul acesta, daca nu ai nimic in comun cu ei. Cred ca este mai bine sa fii pe cont propriu, decat inconjurata de ipocriti. Evita sa te mai lasi folosita de catre ei. Nu este deloc greu sa spui nu, atunci cand esti hotarata sa schimbi ceva. Mai bine concentreaza-te pe ceea ce conteaza cu adevarat pentru tine (sunt sigura ca exista macar un subiect care sa iti placa, un hobby etc.). Poate se va intampla, la un moment dat, sa gasesti un prieten adevarat, insa pana atunci urmareste-ti si tu ceea ce-ti propui, insa fara sa ii folosesti pe ceilalti, daca iti displace atat de mult acest lucru.

| axll a răspuns:

Welcome to life! toti prietenii sunt asa. toti oamenii sunt asa. este in firea umana barfa si oriunde ai fi nu vei scapa de ea. pana si la manastire maicile sau cum dracului le-o zice se barfesc intre ele. tot ce poti face este sa ramai rece si sa nu te afecteze nimic. egoismul intotdeuna a existat si va exista si orice om cu capul pe umeri isi va pune interesele lui in fata intereselor altora. pana si tu faci asta si te rog sa nu te ascunzi dupa o ipocrizie de genul: sunt cea mai altruista persoana. prin urmare iti pot spune: obisnuieste-te cu ideea si treci mai departe. o sa fii barfita, o sa auzi vorbe rele in spatele tau, dar asta nu inseamna ca oamenii respectivi nu te plac. fac asta doar de dragul de a face-o. sunt sigur ca le face placere sa-si petreaca timpul cu tine. happy

| Cosmin86 a răspuns:

Nu o sa te mai simti singura atunci cand o sa-ti gasesti un grup de prieteni adevarati, dar asta dureaza. O sa vezi ca nu ai nevoie de multi

| Cosmin86 a răspuns:

Ah da, si stai sa ajungi la facultate, sa vezi acolo nebunie big grin

| bobo14pinky a răspuns:

Deci si eu am patit la fel. cautati un prieten care sa te sprijine si incearca sa iesi si sa uiti de probleme.;-)