| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...Nici nu stiu cum sa incep, asa ca o zic direct.Toata vara am fost plecata din oras, departe de prietenii mei, si totul s-a cam schimbat pe-aici. M-am intors abia la sfarsitul lui iulie, dar am mai stat si la tara si la mare.Prietenii mei s-au schimbat, Lidia nu prea mai vb cu mine si vb cu prietena mea cea mai buna, Maria, pe care inainte nu o suporta.Acum am inceput sa ies cu Maria, cu Lidia si cu alti colegi(inainte nu ieseam pe afara cu colegii), dar si cu Vladi, un prieten de-al Mariei.Acum Lidiei ii place de Vladi, si se pare ca si lui de ea.Eu ma simt acum invizibila, fiindca Maria si Lidia vorbesc mereu fara mine.Maria ma consoleaza si zice ca tot eu sunt cea mai buna prietena a ei. Mie a inceput sa-mi placa de Vladi, dar el are 16, iar eu 14.Toate avem 14. Vladi e diferit de toti baietii pe care i-am cunoscut.Si eu sunt foarte pretentioasa la baieti, nu am avut niciun prieten pana acum.Lidia e genul de fata care cucereste toti baietii, dar nu e cine stie ce frumoasa.Azi,am stat cu ei din nou, dar la un moment dat, Vladi a plecat.Nu a mai vb cu noi toata seara.Maria s-a intalnit cu el si l-a intrebat ce are, ar el a zis ca se simte invizibil...(exact ca mine). Apoi Maria mi-a spus mie.Chiar as vrea sa-i zic ca mie imi place de el, cu toata timiditatea mea. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| xUrsuletz a răspuns:

Hm... Cel mai bine ar fi sa ii spui Mariei ca iti place de Vladi... Daca spune cu adevarat ca iti este cea mai buna prietena ii va spune lui si te va ajuta sa te combini cu el. Daca nu ar fi bine sa mergi la Vladi si sa ii spui ca uneori te simti singura si ca numai cand el te baga in seama te simti inconjurata de prieteni si el probabil isi va da seama ca il placi. Daca nu ii spui pe mess de exemplu ca il placi.
Orice ai face sa nu afle Lidia ca il placi pentru ca te va amagi. Asa mi s.a intamplat si mie. Aveam incredere in ea si cand colo am ramas " cu ochii in soare ".
Sper ca te.am ajutat.
fundita pls?puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Fetele te-au lasat intr-o parte pentru ca cit timp tu ai fost plecata ele si-au facut planuri, s-au distrat impreuna, s-au imprietenit.Deci totul s-a desfasurat fara tine,a trecut prea mult timp ca sa-si permita sa te uite.Iata ca prietenia lor continua dar a ta cu ele de unde sa fie daca ai fost plecata,daca ari ratat unele evenimente,daca n-ai fost printre ele? Desigur ca totul s-a schimbat... Faptul ca Maria iti zice e esti cea mai buna prietena a ei este doar din motivul ca nu vrea sa te supere,ca nu vrea sa spuie adevarul(pentru ca doare). Vladi se simte invizibil poate din alte motive,nu din care crezi tu(el are alta virsta).Si esti foarte bravo ca te-ai hotarit sa-i spui ca-l placi chiar daca esti timida(si asta e corect sa faci)dar vezi ca este si Lidia care poate fi mai smechera care tine(plus ca ai mentionat ca e genul de fete care cucereste baietii)si sa-l fure de la tine,facindu-te sa suferi, vorbindu-te pe la spate, zicind lucruri rele despre tine...Nu poti spune ca Vladi o place pe Lidia(chiar daca ti se pare asta)si poate ca si din motivul ca a zis ca se simte invizibil((Faptul ca ai mentionat ca esti prietenoasa cu baietii iti poate aduce o sansa noua de a te place Vladi(baietilor le plac fetele care prietenesc cu ei,adica nu genul care se tem de o musca sau etc).Si te sfatui primul pas sa-l faci cu prietenia, chiar daca Vladi v-a "pomeni" ca nu te place, pentru ca prietenia dintre un baiat si o fata este multa mai puternica decit dintre doua fete(baiatul niciodata nu te v-a uita chiar daca ai lipsit mult timp asa cum au facut-o prietenele tale de exemplu)si plus-prietenia dintre un baiat si o fata duce la succes si uneori la niste realizari frumoase)

Succes!

| AlexyLuvvU a răspuns:

Sa iti spun un secret : NICIODATA, dar absolut niciodata, sa nu ai incredere in "prietena" care a pus ochii pe el (in cazul tau, Lidia). Asta o va ambitiona si mai tare si tu vei sfarsi cu broken heart, ceea ce nu e bine deloc. Poti sa ii spui lui Vladi direct ca il placi, sau sa ii spui ca te simti singura si numai cand te baga el in seama te simti ca intre prieteni (daca e baiat destept, isi da seama ca il placi). O alta optiune ar fi sa ii spui Mariei ca iti place de el, iar ea te va ajuta sa te combini cu el (daca iti este intr-adevar o prietena buna, cum spui tu ca este). Succes! >big grin

| Snk01 a răspuns:

Spune-i ce ne-ai zis si noua, adica "Imi place de tine" sau cevawinking

| xUrsuletz a răspuns:

PurpleDreams mai copiat aproape perfectstraight face doar ai schimbat ordinea