| iloveyoumybby a întrebat:

ofer funda. E adevarat ca daca un baiat e penticostal si fata ortodoxa nu se pot casatori de cat daca au aceeasi religie? explicati-mi va rog tot ce tine de asta. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Casatoria legala este cea la starea civila si nu e conditionat de nicio apartenenta religioasa. Casatoria religioasa e doar o traditie si cam atat. Insa la pnticostali nu te joci cu religia ca aia sunt niste fanatici indoctrinati si nu poti sa ii scoti din drumul lor drept

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Legal,casatoria religioasa nu are nici o valoare, ea avand valoare spirituala.Casatoria la starea civila are valoare legala, si nu are absolut nici o treaba cu cultul sau culturile practicate de catre cei 2 membrii ai copiei.

| Radu284 a răspuns:

Aceeasi religie? Sunt religii diferite?

| ElenaSA a răspuns:

Casatoria civila nu este impiedicata de nimeni. In cazul religiei oamenii sunt mai pretentiosi.

| ClauditaSmile a răspuns:

Eu stiu multe cazur in care membrii unei relati erau de religii diferite si s-au casatorit