| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea e cam lunga. Anul acesta am trecut in clasa a 9-a si am cunoscut o fata foarte de treaba, cu care ma intelegeam bine. Ea a ochit un baiat, ii era gandul 24/24 la el, a facut orice sa se bage-n seama, dar nu i-a mers. Acel baiat ma placea pe mine si ea cand a observat asta a devenit cam "rece" cu mine. Pe langa prietena asta mai exista o fata care si ea il place pe baiatul respectiv (dar nu ca prima fata). Numele lor sunt : Patricia (prima fata) si Alexandra (a doua fata), ca sa nu va mai obosesc laughing
Deci reluand, ambele il plac pe acest baiat, dar Patricia mai mult si cand Alexandra a vazut asta a lasat-o mai usor cu complimentele la adresa lui. Dupa cum am zis, ele au devenit distante fata de mine si eu din razbunare m-am combinat cu acel baiat. M-am sarutat cu el in fata Patriciei, deoarece n-am suportat gandul ca ea ma ura doar pentru ca acel baiat ma placea pe mine si nu pe ea. In acel moment am simtit cea mai mare bucurie (si inca o mai simt cand ele ma vad cu el), deoarece am vrut din tot sufletul sa ma razbun! Pur si simplu am vrut sa-i arat ca pot face ceea ce ea nu poate sad Nu stiu daca este tocmai in regula acest lucru.
Chestia este ca mie chiar a inceput sa-mi placa de acest baiat. Il iubesc, dar faza nasoala este ca nu stiu ce se intampla cu mine. Adica imi place foarte mult sa-l fac si pe el gelos. Cateodata cand stau singura si ma gandesc, ajung la concluzia ca stau cu el numai din placerea de a-l face gelos straight face
Doamne, oare ce se intampla cu mine? Parca toti sunt niste marionete in jurul meu! Oare este in regula ce am facut/fac? Am oare o problema psihica? Sunt un om rau si profitor? crying Oare merita sa-i spun si acestui baiat din ce motiv am ajuns sa fiu cu el?

4 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Povestea ta seamana oarecum cu o poveste a unei prietene, in liceu a cunoscut si ea un baiat pe care il placea dar era mai rebela si se uita si la altii, il facea gelos, desi ea il placea mult pe el. Pana la urma au trecut anii si s-a schimbat, au ramas impreuna 5 ani. Parerea mea este ca ...treci printr-o faza, asta nu inseamna ca esti un om rau, mai ales daca recunosti ca ce faci nu e bine, daca nu iti dadeai seama atunci chiar erai. Pentru tine este o joaca si te gandesti probabil ca nu faci rau. Daca ii dai atentie mai multa lui si nu te duci la alti baieti sa ii pupi sau chestii de genu, atunci e ok. Dar ce ai facut cu prietenele tale a fost urat, sa fi cu un baiat doar ca sa te razbuni pe ele. Cred ca te-ai simti mai bine daca ti-ai cere scuze lui sau lor pentru felul in care te-ai purtat, si sa nu mai fi asa ca roata se intoarce si vei regreta.

| perryornitorinca a răspuns:

De spus nu tias recomanda s.ai spui dc te-ai combinat k el pentru ca dupa aia poate da de stire prin toata scl si in doar 10 min poti deveni oaia neagra a liceului. Cel mai bine ar fi sa vb k patricia si alexandra si sa le explici k nu e corect ceea ce au facut.k nu este vina ta k un baiat t plc (nu le spune adev motiv pentru care te-ai combinat k el!) spune-le k la un moment dat ti-a placut dar acum nu iti mai plc apoi daca te.au inteles despartete de el

| ExpertInLove a răspuns:

Nu e o problema psihica dar este destul de rea daca ai facut asta si mai ales ca ai profitat de acel baiat si ca ce le-ai facut "prietenolor" tale (nu le meriti ca prietene daca le-ai facut asta).Nu ai simtit niciodata acel sentiment prost cand sti ca persoana pe care o placi iubeste pe altcineva(sti cat de mult doare, mai ales cand sti ca persoana pe care o place profita de el). Si ar trebui sa-i spui acestui baiat ca la-i folosit ier daca el nu se desparte de tine(ce-a ce nu o sa se intampla decat daca e foarte prost) fa-o tu (nu-l meriti!) si cerele iertare prietenelor tale (nu cred ca o sa te ierte dar merita incercat). Si mie imi placea de un baiat iar acel baiat o placea pe prietena mea si nu mai vb cu ea si alte chestii(si imi pare rau) dar nu a facut asa ceva. oricum de atunci sau intamplat multe si mi-am dat seama ca nu e vina ei si apoi baiatul a inceput sa ma placa am stat 5 zile cu el si mi-am dat seama ca sunt prea mica si imi place mai mult sa fim prieteni dar dupa aceea nu a mai vb cu mine si a zis ca nu ma mai place si apoi a inceput iar sa ma placa (ceea ce e in prezent) A da, si nu uita o sa se rezolve in timp lucrurile daca nu mai faci asta si oricum multe persoane o faca( nu esti prima si nici ultima). Sper sa te ajut!

| TbxIonutMult a răspuns:

Buna! uite care e problema uh nu esti un om rau o prietena buna nu te uraste daca pe tine te place asta inseamna ca nu era prietena bunastraight face poate tu esti mai frumoasa decat ele 2 si de aceea te place acel baiat! Si nu nu i spune nimic la acel baiat incearca sa il iubesti aceea fata daca tie prietena o sa inteleaga cu timpul... cateodata asa sunt si eu vreau sa le arat celorlalte fete ca sunt mai buna decat ele asta sunt eu nu am ce face asta nu inseamna ca sunt (esti) profitoare si o persoana reatongue nu ai nici o problema psihica stai linistita:* Decii totul e in regula lasa fetele alea in pace chiar daca is geloase pe tine le va trece iubestel p acel baiat sunt sigura ca merita nu i spune nimic lui din ce motiv aai vrut sa stai cu el:*Succes Funda?hee hee