| irinel01 a întrebat:

Practic nu am sa va pun o intrebare, vreau doar niste sfaturi de la voi.
Am 15 ani jumate 60 de kg si 170 de cm.
Iubesc sportul!
Sa va spun programul meu (aproape zilnic)in afara de Duminica.
Dimineata ( vara) ma trezesc la ora 6
Mananc ceva rapid. imi pun castile in urechi(melodii motivationale) si alerg circa 3 km fara oprire, Ma intorc acasa pe la 8 si de obicei ma culc la loc si ma trezesc pe la 11 laughing)...
Ma trezesc ma pun cu parintii la masa, si apoi la calculator pana seara la ora 19 cand ma duc la sala!
Revin pe la ora 21 mananc iar si ma pun la calculator pana la ora 2-3 dimineata.
Sunt destul de multumit de corpul meu (aspect fizic vorbind)! Sunt in clasa a 9a si fara nici un fel de modestie cei din clasa de la mine ma invidiaza ( dar toti sunt trantori au peste 70 de kg toti), chiar daca sunt cel mai slab tot ii dau la skandenberg!
Deci programul meu este: "stat" si "Sport"
P.S 1happy In programul pe care vi l-am spus in timpul liber (cand nu stau la calculator practic fotbal( din placere la nici un fel de club)
si lupte libere (de performanta).
P.S 2)Nu am scris toate astea pentru a ma lauda, nici nu cred ca am cu ce acum, sunt sigur ca pe aici este multa lume mult mai sportiva ca mine!
Acum sa va spun de ce nu sunt multumit... Nu imi convine greutatea corpului meu, Mananc destul de mult ( nu prea am un ritm echilibrat, mananc ce-mi place) si totusi sunt putin "PUTIN" slabut, Vreau sa-mi spuneti ce sa schimb in programul sau ce sa mananc pentru a pune in greutate sa-mi creasca si masa musculara mai mult ( fiindca la fosta sunt mai mult decat multumit )
Hai salut... Sper ca nu v-am plictisit wave

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu mananci 3 mese pe zi, dintre acre una pe fuga si vrei sa pui muschi?

pentru muschi : 4-5 mese, dar toate CONSISTENTE si bogate in proteine si carbohidrati

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E foarte buna alergarea de dimineata, dar trebuie sa mai introduci o transe intre 11-19, macar ca o pauza de la calculator. Evita hrana tip fast-food, bauturile carbogazoase si sosurile pe baza de faina.Consuma fructe-chiar facute compot-legume si lapte cald cu miere. Daca gasesti oua proaspete, freaca 1-2 galbenusuri cu putin zahar, pana se face spuma, apoi toarna lapte cald in cana.Albusul il poti adauga la frecat sau il prajesti in putin ulei separat. Poti pune miere in amestec, sau mai mult zahar./

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Si cu ce te ajuta amestecul ala de oua, zahar si lapte?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Cosmin86):

E un fortifiant natural, totodata impiedica instalarea contractiilor musculare.

| Kazumi a răspuns:

Poi mah frate.e cam naspa ca daca tu esti slab e firea ta nu cred ca te poti ingrasa.De exemplu eu sunt sportiva am greutatea ok dar am picioarele mari.Pur si simplu asa esti u.Mah eu zic sa mai lasi calculatoru ala ca vei turba.Asa stateam eu noaptea la calculator pana mi-am dat seama ca numai merge programu.Mai iesi si tu cu prietenii, eu de exemplu ma duc la fotbal, tenis de camp, chestii din astea.Ce naiba e mult asteptata VARA. Distreazate! Du-te la strand, in parc... ma rog mam abatut de la subiect.Deci trebuie neaparat sati reglezi nutritia pentru ca metabolismu tau sa functioneze normal si tu sa poti pune pe tine masa musculara.Eu am facut niste cursuri de nutritie care m-au ajutat mult trebuie sa mananci sanatos. Tine minte de acum incolo fara prostii din alea de la fast food. Sper ca te-am ajutat bafta la pusu kilogramelor! happy

| irinel01 explică:

Forta*