| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna spune ca nu isi mai suporta parintii pentru ca o cearta mereu. Imi spune mereu ca ii uraste si ca si-ar dori alti. Eu nu sunt de acord cu ea, adica oricat de rai ar fi parintii tai tu trebuie sa ii iubesti si sa ii respecti. Voi ce credeti? E un pacat sa iti urasti parintii si sa iti doresti altii?

Răspuns Câştigător
| BrittanySue a răspuns:

Hmm...ar trebui sa se gandeasca de 10 ori inainte de a spune asa ceva. Pune-o sas-i imagineze ca isi pierde parintii din cauza unui accident si o sa vezi ca ii vor da lacrimile.Cu totii avem probleme cu parintii si eu am dar nu avem ce face, ei au trait in alte vremuri, cand nu aveau tot ce avem noi.Din cauza problemelor pot reactiona chiar si violent la o mica greseala a copilului.Eu nu ii bag in seama cand fac asa, spune-i prietenei tale ca situatia se va schimba, va creste si parintii nu isi vor mai permite sa ii vorbeasca pe un ton asa de autoritar.O alta solutie, ar fi aceea de a le arata ca iti pasa.Atunci cand te cearta sa iti ceri scuze (chiar daca nu ai facut nimic) doar ca sa scapi de gura lor, pentru ca daca le comentezi, pot continua scandalul si o saptamana intreaga.Bafta!

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Da, e pacat.Dar e pacat ca si parintii sa nu-si inteleaga deloc copilul si sa-l certe mereu, distrugandu-i increderea in sine.