| MinyMika a întrebat:

Prima data sa incep cu inceputul, eu la mine la scoala eram cu colegii mei foarte apropiati pana in clasa a 5 a. De atunci ei nu prea vorbesc cu mine nu ma baga in seama doar niste fete care sa zic asa sunt in grupul meu, eu cred ca asta s-a intamplat fiinda ma considera o tocilara pentru ca eu invat acasa si au o ciuda pe mine ca iau note bunicele in comparatie cu ei. Unele "fitoase" ca in fiecare clasa exista asa specimene, se uita de sus la mine fiinda eu pana la 14 ani nu am avut iubit etc. Cum as putea sa intru intr-o relatie mai apropiata cu ei, ca la inceput?

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Buna!

Oamenii se schimba. Cand esti copil ''ca in clasa a V-a'' atunci nu exista cuvantul ''a marginaliza'', fiecare copil comunica cu oricine, nu fac diferente. Dar deja cand esti mai mare fiecare isi creeaza personalitatea. Astfel acum, ele sunt altcumva, si-au creat ''grupul lor''. Atunci de ce vrei sa fi in grupul lor? Crezi ca doar ei sunt singurii copii? Singurele persoane pe care le poti avea prietene? Nu! Tu ca o persoana inteligenta si cu capul pe umerii sa stai langa persoane care de fapt nu te vor, care traiesc doar pentru popularitate? Care isi aleg prietenii doar cu scopul de a se evidentia?
Nu le arata ca iti pasa de ei, incearca sa fi doar tu, nu ''TU SI EI''. Astfel, daca vor vedea ca nu iti pasa, se vor baga ei in seama, atunci si tu sa le intorci spatele.
Oricum invidia lor nu va disparea. Pentru ca ei stiu ca nu pot fi ca tine. Atunci nu incerca sa fi ca ei. Exista un proverb ''Spune-mi cu cine umblii ca sa-ti spun cine esti''. Vrei sa fi ca ei?
Bafta! happy