| anonim_4396 a întrebat:

Problema este urmatoarea: sunt fata, am 20 de ani si de 5 luni am o relatie cu un baiat care este de o seama cu mine. El a avut o relatie cu 2 ani in urma, care a durat 3 ani. Mereu are numai lucruri bune de spus de fosta lui,desi ei doi nu mai vorbesc. Nu mai vorbesc,deoarece din ce am inteles eu,ea si-a gasit pe altul si lui i-a dat block peste tot. In fine,el mai pastreaza inca acasa,pe noptiera,un ursulet primit de la ea. Si mereu zice ca tine la el,ca multi prieteni au vrut sa il ia ca sa-l supere,dar ca el mereu s-a certat cu ei le tema acelui ursulet. Nu stiu de ce tine asa mult la el,el zice ca pur si simplu nu vrea sa-l arunce,fiindca ursuletul mereu a stat acolo pe noptiera din ziua in care l- a adus. Mai nou,si-a luat masina acum cateva saptamani,si l-a pus in masina si nu il mai ia de acolo. Nu stiu ce sa zic cu acest lucru,nu am abordat cu el subiectul asta... Nu l-am abordat fiindca mi-a fost frica sa nu ma faca obsedata,sau sa-mi zica ca sunt geloasa dintr-un motiv absurd. Ea l-a scos pe el de la block in urma cu o luna ca sa zic asa,dar nu vorbesc intre ei,nu se pune problema de asta,ea este inca cu acel baiat. Ieri am observat ca o are la cele mai dese cautari pe Instagram. Nu stiu ce sa fac,ce sa cred. Nu imi este frica ca o sa reia relatia cu ea,deoarece ea nu o sa mai vorbeasca cu el in veci. Dar oare el inca mai are sentimente pentru ea, dupa atata timp? Ce este de facut? Cu mine se comporta exemplar, arata ca ii pasa si ma iubeste foarte mult. Dar eu ce sa fac cu aceste lucruri? Merita sa mai stau cu el?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Atât timp cât păstrează ceva provenit din relația anterioară, înseamnă că nu se poate detașa și încă e legat cumva de tipa respectivă/de relația cu ea.
Oricum, cheia unei relații reușite e comunicarea, deci trebuie să îi spui direct lui; să fiți sincer unul cu celălalt, chiar dacă el va spune că ești geloasă. Explică-i și tu că dacă rămâne ancorat în trecut, nu va putea avansa în relația cu tine. Ce a fost a fost, acum trebuie să trăiască în prezent.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Inca tine la fosta prietena. Daca continua asa, relatia voastra este pe sfarsite.