| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Stiti, este perioada aia in care faci orice de suparare : fumezi, chestii. Acu cateva zile, eu si prietena mea Alice am mers la un chiosc si am cerut 2 tigari, spunand ca tatal meu m-a trimis. Stiu ca suna cam de copii, dar nu e chiar asa. M-a intrebat vanzatoare cine e tata, iar eu am zis din impuls numele de familie. Acum stau si ma gandesc... daca vanzatoare se intalneste cu tata pe strada, si ii zice ca fica-ta a luat 2 tigari, bla bla, eu ce ii zic tatei? Ii pot zice ca m-a confundat...dar cum sa nu ma dau de gol? urgeeent, funda primului raaspuuns ajutator :*

22 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cred ca o sa iti tina pliscu, ca daca se aude pe undeva ca a dat tigari la minori si la bucata, s-ar putea sa o dea afara, si sa aiba probleme cu legea.Nu se da tigari la bucata, si nu se vand tigari la minori laughing deci eu zic ca poti sta linistita.

| mimiwewem a răspuns:

Ascultă-l cu atenție și îi spui că te-a confundat!

| pietrean a răspuns (pentru mimiwewem):

Parca tu trimiteai pe cineva la biserica! Acum inveti pe altii sa minta?

| pietrean a răspuns:

Intrebarile tale, sunt atat de puerile, incat nu stiu cum sa-ti raspund:ca unui copil de 13-14 ani sau ca unui tanc, de 5-6 ani!
Asa cum ai mai spus,nu prea iti place cartea,te plictisesti repede de orice faci,etc.Dar la varsta ta,mai ales ca te asteapta examenul pentru a intra la liceu, ar trebui sa inveti pe rupte si nu sa te intereseze tigara si alte "chestii".
daca ai facut prostia sa cumperi tigari, sa minti cu nerusinare, de ce iti este frica de tata? Suporta consecintele iresponsabilitatii tale! Incearca sa te maturizezi, in sensul de a-ti asuma greselile.

| FunditainCarouase a răspuns (pentru pietrean):

De unde stii ca nu imi place cartea? Invat destul de bine pentru clasa in care sunt si imi place foarte mult sa citesc. Nu judeca oamenii dupa aparente.

| pietrean a răspuns (pentru FunditainCarouase):

Nu judec dupa aparente,ci dupa comportament!
Minciuna,iresponsabilitate, apucaturi nocive, modul de a conversa.
Nu o lua, ca pe o critica neconstructiva, ci gandeste mai bine la ceea ce ai facut si la faptul ca nu vrei sa recunosti, ba chiar vrei sa si minti!

| FunditainCarouase a răspuns (pentru pietrean):

Dar tu cati ani ai? Esti macar in masura sa dai cu parerea?

| pietrean a răspuns (pentru FunditainCarouase):

Oho! Cu mult, mult, mult peste varsta ta! Din acest motiv, SUNT IN MASURA SA-MI DAU CU PAREREA!
Iti era asa greu sa afli?

| Ioana300 a răspuns:

O ti pe a ta...da, cel mai bine este sa spui adevarul darnu oricine are curajul sa il spuna. Orice zice negi totul si ca sa pari mai credibila te enervezi etc...ii spui ca nu ai fost tu, Bafta

| FunditainCarouase a răspuns (pentru Ioana300):

Daca nu ma crede? Ce as mai putea sa ii spun?

| pietrean a răspuns (pentru Ioana300):

Daca tu la 13 ani, consideri ca este normal sa minti, este treaba ta, dar nu mai incuraja si pe altii!

| FunditainCarouase a răspuns (pentru pietrean):

Parca tu nu ai mintit niciodata pana acum! Am dat o intrebare, daca voiai sa ma ajuti cu un raspuns, binr. Nu, tot bine.

| pietrean a răspuns (pentru FunditainCarouase):

Corect:
"Am POSTAT(sau "am pus") o intrebare)
"....in masura SA-TI dai cu parerea"

| Ioana300 a răspuns (pentru pietrean):

Nu consider ca este normal sa minti -_- dar uneori chiar este nevoie este imposibil sa nu o fi facut pana acum -_-

| Ioana300 a răspuns (pentru FunditainCarouase):

Ii spui ca e treaba lui daca nu te crede sau ceva in gen...cam tarziu am rapsuns laughing

| pietrean a răspuns (pentru Ioana300):

Poti sa minti,cand este un lucru inocent,nevinovat, dar pentru ca A MINTIT, CA SA CUMPERE TIGARI, FOLOSINDU-SE DE TATA, a facut un lucru urat.Asta a insemnat,ca tatal a fost iresponsabail,sa trimita un minor, sa cumpere tigari!
Dar a gresit si vanzatoarea si din acest motiv, sunt atatia copii care-si risca sanatatea fumand, iar la maturitate/batranete, au sana tatea stricata.Ba chiar fac si cancer, ca acel personaj dat la TV, care avea cancer la limba, din cauza fumatului si acum era operat din cauza unui viciu.Sunt atatia copii/tineri,care au nevoie de ajutorul medicilor si de bani din bugetul sanatatii,ca sa-si trateze niste boli,care au aparut fara voia lor,nu din cauza iresponsabilitatii lor si nu pot primi ajutor,pentru ca trebuie "reparat"acest individ, repet, IRESPONSABIL cu sanatatea lui!
Din acest motiv, nu sunt de acord cu aceste minciuni gratuite, pentru niste lucruri care va fac rau!

| andraSchwungg a răspuns:

Ii zici ca ai luat pentru un vecin care tea rugat si l-ai ajutat. sau negi chestia asta. dar stai calma ca nu cred ca va face asta eu am luat tigari de la o prietena de familie de zeci de ori si nu i-a zis mamei sau tata niciodata si nu cred ca e vreo vanzatoare care zice big grin

| FunditainCarouase a răspuns (pentru andraSchwungg):

I-a zis tatei deja. Vrea sa mergem azi sau maine la femeia aia sa vada daca ma recunoaste. cum sa fac sa nu ma recunoasca? Ce as putea sa fac sa scap basma curata? Ajutor va rog, dau funda +vot

| pietrean a răspuns (pentru FunditainCarouase):

Vezi raspunsul, pe care i l-am dat lui Ioana300, pe data de 11 aprilie, ca o motivare la faptul ca nu trebuia sa minti.
Nici acum nu este tarziu sa recunosti, ca sa nu fiti pusi in postura penibila, atat tu cat si tatal tau.

| FunditainCarouase a răspuns (pentru pietrean):

As fi intr-o situatie mai penibila daca as recunoaste. Oricum, acele 2 tigari le-am luat asa, din prostie, sa incercam si noi, dar nu voi mai face asta niciodata.

| pietrean a răspuns (pentru FunditainCarouase):

Esti putin egoista, daca te gandesti doar la tine si nu la situatia penibila, in care l-ai pus pe tatal tau.Sa nu mai punem la socoteala, ca tata nu v-a mai avea incredere in tine!
Ce mi-ai "promis" mie, ca nu o sa mai faci asa ceva, ar fi corect sa-i spui tatalui tau.