| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si sunt intr-o mare dilema. Nu stiu la ce liceu sa merg, nici macar la ce profil. La romana am note de 8-9 iar la mate de 7, deci as alege uman (Intre uman si real ca la economic nu vreau). Aaa si nu-mi plac deloc materiile ca fizica, chimia etc. La romana ma mai pricep (la gramatica) dar la literatura in schimb nu sunt prea priceputa (nici nu prea imi place sa citesc cartile alea vechi ai carei autori ii facem la scoala, carti aparute mai de curand citesc). Si alte materii nu m-ar atrage in mod special. Ma pricep la desen, dar cred ca atmiterea este f grea la liceele de arta. Pana la urma ma gandeam ca as putea merge la st sociale. ce materii se fac la filo, dar la st sociale? Credeti ca ar fi totusi mai bine la real?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cred ca decat sa te chinuiesti inutil la un liceu, mai bine mergi la o scoala profesionala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai avand in vedere ca nu-ti plac fizica si chimia, air matematica nu o stapanesti foarte bine, chiar nu vad de ce te-ai duce la Real.
Legat de Uman si de dilema ta intre stiinte sociale si filologie. Nu e mult de dezbatut, profilele sunt cam alf el, se fac aceleasi ore. Diferenta e ca la filologie dai teza la latina, in schimb la stiinte sociale veid a al materiile de profil (logica, psihologie etc), iar la filologie din a 11-a nu o sa mai faci matematica, in vreme ce la stiinte sociale o sa faci pana termini liceul.
Daca mai ai vreo nelamurire nu ezita sa intrebi.

| Love19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiam ca la stiinte sociale se face si psihologie. Este o materie grea? Si daca tot pun intrebari, am auzit ca la filologie nu mai dai bacul la mate, e adevarat?

| anonim_4396 explică (pentru Love19):

Psihologia o faci si la stiinte sociale si al filologie si la mate-info. Doar ca la stiinte sociale dai si teza la ea. E o materie frumoasa, dar e destul de grea deoarece e doar teorie, sunt definitii pe care trebuie sa le inveti.
Normal ca nu dai bacu' la amte daca esti la filologie. Nu are nicio treaba una cu alta. Bacul la mate il dau cei de la Real, filologia tine de Uman, ca si stiintele sociale.