| Elyon001 a întrebat:

Sunt clasa a8a si vreau sa intru la un profil de stiinte sociale...Ce presupune acesta si ce as putea deveni? Primul raspuns bine detaliat primeste fundita :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alaturi de profilul de filologie (sau filo-bilingv, filo-jurnalism) profilul stiinte sociale este unul din cele cele 3 mari profile umaniste din curricula romaneasca. Diferenta dintre filologie si stiinte sociale consta in faptul ca profilul filologic e axat mai mult pe limbi (romana+ limba straina+ latina) in timp ce profilul stiinte sociale se axeaza mai mult pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a 9a logica, in a 10a psiho, ina 11a economie si in a 12a filosofie). Te vei axa de asemenea si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a 11a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 oa de matematica pe saptamana, mai mult de decor oricum umand a te axa dupa cum am subliniat mai sus pe istorie, geografie, romana si limbi straine. Dupa liceu poti face o facultate de profil, desigur. Ai de unde alege: Drept, administratie publica, jurnalism, PR, stiinte politice, istorie, geografie, geogra-turism, psihologie, sociologie, filosofie, limbi moderne aplicate, litere, securitate europeana etc. Succes! Funda?

7 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Este profil uman, deci poti opta cam pentru toate domeniile.Se bazeaza mai mult pe materiile pe care le vei face : Logica,psiholohie, economie si filozofie, sunt materii foarte interesante, accesibile, dar si plictisitoare cateodata.Este foarte bine la acest profil, si este comod.

| TestPetrut a răspuns:

Iti zic euwinking este sora mea si face romana, engleza, franceza si mai putina fizica si mate dar cel mai mult romana face. Te poti face multe cu el cum ar fi Psihologic dar trebuie facultatea ma intelegi nu? mai merge facultatea de Geografie daca vrei stiuardeza nu stiu daca am scris binehappy sau ghid turistic ma rog etcwinking

| Resurrection a răspuns:

Facultatea te defineste celmai bine unde ai putea lucra, liceul nu prea, dar nu se stie nici odata ce iti rezerva viitorul.

| Elyon001 explică (pentru Resurrection):

Si in Pitesti...Ce facultate stii care s-ar axa pe profilul asta? Sunt foarte pasionata de chestia asta cu avocatura si psihologia dar nu ma descurc singura, inca laughing

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Acest profil se axeaza pe romana, engleza, istorie, geografie.
O sa ai cam 3-4 ore pe saptamana din materiile de mai sus.
Nu se pune accent pe restul materiilor.
Dar avand profilul stiinte sociale poti sa te inclini spre psihologie, filozofie, politica, litere, istorie, sunt foarte multe domenii.In special domeniile umane.
happy Sper ca te-am ajutat!

| Elyon001 explică (pentru Cherilyn):

Mss!:*...Dar daca fac si o facultate, ma pot face psiholog sau avocat thinking sau ceva pe ramurile astea?thinking

| Cherilyn a răspuns (pentru Elyon001):

Neaparat cu facultate.
Daca faci doar liceul nu iesi nimic.
Cea mai buna meserie pe care o poti avea in urma acestui profil, este cea de avocat, dar necesita multa munca. happy