| Anonima6754 a întrebat:

Buna TPUhappy Sunt cls a 6 a si sunt online, eu eram ff buna toti anii astia si luam mereu bursa, dar anul asta fiind online..am avut si corona si bunica mea a murit..am avut un blocaj si nu ma mai interesa nimic..nu mai intram la ore..si dupa au aflat si parintii care m-au inteles, mi-am revenit dar am note mici semestrul asta de la 6 in sus si medii numai de 8 si 9... poate unora vi se pare mult dar Doamne nu cred ca mai iau bursa anul asta (nu ma interesează banii, dar am o satisfactie cand vad ca munca imi e rasplatita) Doamne..deci nu stiu cum sa le spun parintilor, sunt sigura ca m-ar intelege dar o sa-i dezamagesc total, dar oricum o sa afle ca trimite diriginta notele in privat părinților..Sunt atat de dezamagita de mine, ma simt un esec!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dă-o naiba de bursă, când ai așa suferință în familie mai contează că n-ai luat un an bursă?

| Adry05 a răspuns:

Ce sistem de rahat sau ce părinți ai dacă ai o așa suferință în familie și ție îți pasă că nu ai 10 pe linie un semestru...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna happy

Pentru inceput... ai o satisfactie cand munca ta este rasplatita, este ceva normal si firesc. Insa esti rasplatatita, poate nu cu bursa si cu note, ci cu cunostinte si timpul care s-a dus (oarecum), care te vor ajuta in cele ce vor veni.
Si oricum, trebuie sa intelegi ca aceasta satisfactie este doar de moment, doar pentru tine. Pe langa asta, pe nimeni nu intereseaza cu adevarat ca cineva ia sau nu bursa. Bine, intereseaza pe moment, nu in sensul rau. Ma refer la faptul ca... totul se uita. Cand o sa ajungi la liceu nu o sa mai conteze absolut deloc ca ai luat bursa sau NU ai luat acum. La fel si in cazul celorlalte persoane. Sunt atatea persoane care invata si totusi... nu pentru 10, nu cat sa primeasca o bursa, si totusi au note bune si nu se demoralizeaza dintr-un asemenea lucru.
Si parintii tai, da... ar fi recunoscatori ca ai lua bursa si mandri de tine, dar cu timpul si asta o sa se uite. SI mai mult de atat, ai spus ca te inteleg, deci de ce iti faci griji? Este doar o "realizare" pentru tine, ce nu o sa mai conteze.

Stii de ce ar trebui sa te simti mandra si fericita? De faptul ca a trecut timpul, ai facut ce ai vrut, te-ai simtit bine si te-ai bucurat de fiecare moment petrecut. Da, nu sunt lucruri materiale, dar lucrurile cu forma se duc, dispar si nu mai ramane nimic. Lucrurile fara forma raman mereu, si asta este tot ce conteaza.

Dar aceasta mentalitate este oarecum inteleasa, esti in clasa a 6-a, mai ai atat de multe de invatat, atat de multe momente de trait si probabil multe momente de descurajare. Si peste toate acestea o sa treci cu bine, deci nu iti face griji big grin

Inca odata... o sa vina lucruri de 1000 de ori mai "dezamagitoare" decat ce ai descris aici, te asigur happy Dar nu trebuie sa te sperii, cu o atitudine pozitiva o sa treci cu bine peste toate.

Numai bine si multe zile cu soare sa ai! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să conștientizeze că în viață treci si prin greutăți si nu poti sa te păstrezi perfecta. Spre exemplu sunt copii ce pur si simplu nu sunt buni la o materie, două indiferent de ce fac.Si atunci, nu poti sa fortez un om sa faca in acel moment lucruri pe care nu le poate sau nu le intelege.
Acuma ai si tu un blocaj, peste care cu timpul vei trece dar nu este un capăt de lume ca nu ai numai 10. Gândește-te oricum ca cu timpul materia se mai îngreunează si exista posibilitatea sa iti scadă notele oricum si atunci ce faci?
Ai tai ar trebui să se bucure ca esti o fata ok, cuminte si silitoare.

| LPCTSTR a răspuns:

Si... care-i intrebarea?
TPU nu tine pe post de jurnal, ca un jurnal este mai mult sau mai putin privat. Sa-ti vada toata lume dramele nu se mai considera jurnal.

| zurick a răspuns:

Heeeey ^^
Ce a fost, a fost, ai un semestru nou în față. Poți face fix ce dorești din el. Cât despre dezamăgiri, cred că doar tu ești dezamăgită, nu și părinții tăi.
Si eu în a 6 a( îh ce bătrână mă simt ) am scăzut considerabil, nu neapărat din vreo tragedie, ci fază de rebeliune?
Hai curaj, fii sinceră, sincer nici nu e mare tragedie, dar te înțeleg, am fost acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-le. In semestrul 2 iei media 10. Nu e bai.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Stai calma. Cum ai spus si tu, a fost un an greu pentru tine. Nu trebuie sa te simti vinovata ca nu ai avut note mai mari sau ca nu ai luat bursa. Parintii vor intelege, stai linistita. Insa incearca ca din semestrul 2 sa iti revii. Daca te motiveaza bursa, invata pentru bursa; daca iti doresti sa iti faci parintii mandri, invata pentru asta. Sau orice altceva te motiveaza pe tine, insa nu te stresa, caci astfel nu vei reusi. Dar cred insa ca ai media peste 8, 50, nu? Daca da, atunci primesti bursa, daca nu, vei lucra mai mult semestrul viitor si o vei lua mai mult ca sigur atuncihee hee.
PS: In vacanta intersemestriala sau chiar si saptamana asta caci e mai lejera, invata materia din semestrul 1 foarte bine, ca sa te descurci in semestrul 2, sa nu "fii picata din cer" cum se spune.

| Anonima6754 explică:

Va multumesc tuturor, dar eu efectiv simt ca mi cade cerul in cap...doamne plang încontinuu, din ce am fost și ce am ajuns, imi pare rau ca sunt o dezamagire pentru părinții mei...ce rau îmi pare, oricum..mai presus sunt dezamagita de mine! crying(((