| chip6angelic a întrebat:

Buna TPU.sunt diriginta a clasei a 7... dati-mi niste idei pentru. a pavaza clasa. ce as putea face? adica ce as putea sa expun sau sa fac?

5 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Scuza-ma, dar n-am inteles ce vrei sa faci. "A pavaza" nu exista; poate vrei sa spui "a pavoaza"? Parca ai mai pus o intrebare in care ziceai ca esti invatatoare?

| tonyto333 a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Puteai sa cauti si tu pe googal ca de aia il ai. Scrii cuvantul urmat de DEX daca nu stii ce rahat inseamna. Nu te dai mare la apa mica infata doamnei diriginte laughing

iaca: PÁVĂZĂ, paveze, s.f. 1. Scut. ♢ Expr. A sta pavăză = a apăra, a feri. A-şi pune mâna (drept) pavăză = a-şi ridica mâna în dreptul ochilor (pentru a se feri de o lumină puternică, de un pericol etc.). 2. Fig. Ocrotire, apărare, sprijin, protecţie.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru tonyto333):

Exista "pavaza" ca substantiv, dar nu ca verb! Ea a zis ca vrea "a pavaza" clasa, ceea ce nu exista. Si de cine vrea s-o apere, ma rog? Si a zis ca vrea sa expuna. Deci? Ce legatura are cu ce ai scris tu?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru tonyto333):

"A sta pavaza" nu e totuna cu "a pavaza", in caz ca nu stiai; prinul exista, al doilea ba! Sta pavaza intre elevii ei si cine? Tabla? Si, iar iti spun, NU e verb!

| tonyto333 a răspuns:

Daca esti diriginta si nu stii e putin cam trist. Cu expresii de genul "a pavaza", nu o sa iti gasesti raspunsuri aici pentru ca majoritatea sunt chiar elevii pe care dirigintii nu stiu a-i "pavaza". Ei iti vor da raspunsuri de genul "sa ii lasati sa plece mai devreme acasa", "sa aruncam cu hartii in dvs.". happy Lasand la o parte latura amuzanta a acestui fapt, va trebuie o carismadestul de puternica. Sper ca ati extras esentialul din acest raspuns. O zi buna!