| flyleaf22 a întrebat:

Hei! Am terminat clasa a 11a si trebuie sa ma decid la ce facultate sa merg. Pana acum ma gandeam la informatica economica la ASE, numai ca ma bazam foarte mult pe admiterea pe baza de examen+bac+medie liceu. mai nou admiterea se face doar in baza mediei din liceu si bac. Eu invat la un liceu cu profil economic destul de dur. Profii spun ca un 8 luat aici echivaleaza cu 2 de 10 la liceele "de elita". Mediile mele sunt: 8.35, 8, 5 si 8, 95. pentru clasa a 12a tind spre un 9 si ceva. la bac ma bazez pe note peste 9. Credeti ca am vreo sansa sa intru pe locurile subventionate de stat? Alte recomandari de facultati?

Răspuns Câştigător
| katala a răspuns:

Hai sa-ti spun o vorba din studentie : "prima conditie ca sa iei un examen e sa te prezinti"; asa ca du-te si inscrie-te! Si oricum, poti sa te inscrii si in alte parti daca mai ai preferinte. Care e riscul? Pe vremea mea, nu te puteai inscrie decat la o singura facultate pentru ca admiterea se tinea in acelasi timp. Si se intra numai pe baza de examen, fara medie de bac, si alte d'astea. Asa ca spor la treaba si multa bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti place acolo du-te. Pentru a evalua sansele te poti uita pe mediile de admitere din acest an, cam asa o sa fie si la anul. Succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La facultatea de informatica se face media de la bac cu media de la informatice (inclusiv TIC)

| PynkyYo a răspuns:

Cred ca da, oricum, merita sa speri, nu?happy