| OnlyTheScript a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema. Nu stiu ce sa fac. Mie imi place de un baiat, iar lui ii place de mine. Am aflat ca si prietenei mele ii place de el si nu stiu ce sa fac. Azi baiatul respectiv mi-a dat flori de 8 martie si Ionela a fost foarte suparata din cauza asta. Tot azi am avut o serbare la scoala si a venit si Gabriel in camin ca sa ma vada. S-a uitat incontinuu la mine, iar eu nu ma puteam abtine sa nu ma uit la el. Ionela cred ca a vazut cum ne furam cu privirea si cred ca de asta s-a uitat putin urat la mine cand mi-am luat privirea de la el. La sfarsitul programului, Gabriel mi-a oferit ghiocei. Doamne sper ca nu a vazut asta ca nu o sa pot sa rezist. E prietena mea si nu pot sa fac ceva care s ale supere ( asa sunt eu din fire). Nici nu pot sa vorbesc cu Gabriel despre asta deoarece Ionela m-a pus sa jur ca nu ii spun ca ii place de el. Ce pot sa fac? sad

4 răspunsuri:
| helenwolf a răspuns:

Din ce am citit eu, baiatul te place pe tine si nu pe Ionela. Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca tu nu esti in masura sa decizi ceva, pentru ca pana la urma baiatul face primul pas. Si sa nu se supere, pentru ca certurile din cauza baietilor este o prostie. Incearca sa vorbesti cu ea cu calm, ca daca ridici vocea o sa ridice si ea vocea si se ajunge la un dezastru. Spune-i ca nu vreti sa fiti certate dintr-un lucru atat de neimportant. Nu este la mijloc nicio crima, niciun furt, nimic foarte important care v-ar putea afecta toata viata.

| zurick a răspuns:

Daca nu poti vb cu baiatul, vorbeste cu prietena ta, daca ea nu-si doreste ca baiatul sa stie ca ea il place, n-ar trebui sa se supere. Vorbeste sincer cu prietena ta si ve-ti rezolva problema.

| Anamarry a răspuns:

Pai Gabriel te place pe tine,si tu pe el! Ionela e in plus in povestea asta! Oricum,daca ea nu vrea sa afle ca il place, ar fi egoist din partea ei sa intervina intre voi! Inteleg ca s-a suparat, e logic! Gelozia si frustrarea asta apare fara sa vrei(mi s-a intamplat si mie ceva asemanataor).Dar tu chiar nu ai nici o vina, dimpotriva:e norocoasa ca are o prietena ca tine! Adica tu il placi pe el si el pe tine, si cu toate astea te gandesti si la Ionela si la faptul ca nu vrei sa o ranesti.(Eu sincer n-as face asta...noroc ca nu era cazul).Eu zic sa vorbesti cu ea(foarte calm, dar ferm, ca sa inteleaga exact ce trebuie sa inteleaga).Dar daca el ti-a dat flori, nu are de ce sa se supere pe tine.Gelozia e normala, dar nu ar trebui sa fie suparata pe tine! Ce ar fi vrut? Sa le refuzi? Intreab-o pe ea daca ar fi refuzat florile in locul tau.Sunt sigura ca raspunsul e nu(desi s-ar putea sa spuna da,dar cu siguranta le-ar fi luat),si poate asa isi va da seama ca tu nu ai nici o vina. Daca ti-ar fi intr-adevar prietena,s-ar gandi si la tine,asa cum tu te gandesti la ea si ti-e frica sa n-o ranesti.N-ar trebui sa va stricati prietenia din cauza baiatului respectiv,dar parerea mea, nici nu ar trebui sa renunti la el! Trebuie sa gasesti o cale de mijloc:fa-o pe Ionela sa inteleaga ca dragoste cu forta nu se poate! Chiar daca tu ai fi refuzat florile, sau l-ai fi evitat pe Gabriel, asta nu inseamna ca lucrurile ar fi stat altfel intre ei doi! Apropo, care dintre voi l-a placut prima?

| OnlyTheScript explică (pentru Anamarry):

Sincer..nu stiu sa raspund la intrebarea asta. Mie imi place de el de 2 ani ( plus ca am fost parteneri de dans sportiv). mie ionela mi-a spus ca inainte l-a placut si ea, apoi nu l-a mi-a placut si acum iar. insa eu nu inteleg ce e cu dragostea asta a ei.ea zice ca ii place de el dar il face nesimtit, prost, bou etc.