| JeJeleu a întrebat:

Buna TPU
Trec la subiect
Ce pot face sa nu mai am liniile fetei asa accentuate? Mentionez ca am si nasu destul de lung si de cate ori zambesc am 2 linii fooatte inestetice de la nas spre buze, acolo unde se formeaza la toata lumea doar ca de curand la mine au inceput sa ramana si cand nu zambesc iar cand zambesc sunt atat de adanci si foooarte inestetice deoarece iese in evidenta si mai e si nasu care este fooarte lung
Stiu ca poate nu ar trebui sa ma preocupe asemenea complexe dar vreau niste sfaturi pentru ca nu pot avea nici o poza frumoasa cand vad doar liniile alea "de batranica" (am 17 ani app). Prin machiaj daca stiti vreun truc prin care sa le ascund si oricum cand imi dau cu fond dupa o zi mi se strange in locul ala formandu se linii si mai groase... ajutor

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Aceste riduri de expresie accentuate arată că pielea ta sensibilă are nevoie de îngrijire suplimentară. Deci:
1. Alimentația. O alimentație sănătoasă îmbunătățește aspectul pielii și o hidratează (de la interior). Consumă fructe și legume bogate în vitamina C și E.
2. Află ce tip de ten ai și îngrijește-l corespunzător. Hidratează-l, de preferat cu ajutorul produselor naturale. Sunt tot felul de măști pe care le poți aplica și care te pot ajuta, dar e important să găsești ceea ce ți se potrivește.
3. Exfoliere și masaj. Poți folosi, pentru a înlătura celulele moarte, zațul de cafea, însă nu fi agresivă cu pielea și evită zona ochilor. Cu mișcări circulare, masează-ți zilnic pielea pentru a îmbunătăți circulația sângelui.
4. Truc cosmetic. Înainte de fondul de ten lichid, aplică un primer cu particule strălucitoare. Evită pudra compactă.
5. Contează să te simți bine în pielea ta. Toți avem defecte, mai mici sau mai mari, însă trebuie să le acceptăm și să ne iubim așa cum suntem.