| zeynep156 a întrebat:

va rog sa imi raspundeti fara jigniri. Sânii mei au inceput sa creasca de la 13 ani si pana sa ma apuc de fumat la 15 ani au fost mari dar in timp nu mai sunt asa mari de parca nu mai am sâni, am 17 ani acum, 1. Credeti ca s-au facut mai mici de la fumat? Si s-au si lăsat... 2. Daca renunt la fumat se vor reface gen sa-i am ca inainte mari? Va rog sa ma ajutati

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu are nici o treaba una cu alta, milioane de femei fumeaza si nu au avut asa ceva, altceva s-a intamplat, de preferinta e bine sa consulti un medic, ceva hormonal si a coincis doar cu perioada de fumat. Nu te speria, fruntea sus si vezi ce spune medicul.

De exemplu daca hormonii feminini scad, scad si sanii in volum. Poate fumatul sa fi afectat asta, nu prea cred.
Poti renunta la fumat sa vezi dar e putin penibil.
De la medic afli raspunsul sigur, se fac analize.

| zeynep156 explică (pentru Mosotti):

Cat dureaza dereglarile hormonale? Sau nu stiu cum le tratez?

| Mosotti a răspuns (pentru zeynep156):

Nu stiu cat dureaza, tu si nici eu nu stim cum sa le tratam, medicul stie, poti face o vizita la el sa ii descrii situatia si cum am zis, te va lamuri. Poate si cu pubertatea s-a dat ceva peste cap la tine, insa nu cred ca e permanent. E adevarat ca asa ceva nu am mai auzit pana acum.

Deci fugi la medic, sa nu mai fi ingrijorata, sa stai cu frica, temeri, ca astea te macina tare. Zi parintilor tot.

| Andreeush a răspuns:

Fumatul nu are nici o treabă cu sânii ci mai degrabă e vreo problemă hormonală.
Nu o să se refacă dacă renunți la fumat.

| Katie1356 a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa mergi la un medic care sa iti explice exact, noi doar ne putem da cu presupusul.