| nessa98 a întrebat:

TPUwinking
Va rog sa-mi dati niste "indicatii" la fizica, ca sa pot rezolva problema ca dam evaluare...
Determina rezistivitatea substantei din care e confectionata o sirma cu lungimea de 10 m si diametrul sectiunii de 1 mm, daca rezistenta electrica a sirmei este de 14 ohmi...

am citeva formule, dar nu stiu cum sa aflu aria din diametru si lungime... caci formula este : ro=(R*S)/l poate ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| Hash001 a răspuns:

R = *RO * l)/s

Sirma este circulara, deci diametrul inseamna 2*raza.
Aria in cerc este Pi*r patrat. Adica 3.14*10la puterea -3 m.

Din formula ta stim:
R= stim, este 14 "oameni"
S=aria= 3, 14*10^-3
l=10m
RO il calculezi din toate astea.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Nessa, ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute, ai scris corect formula pentru rezistivitate. Cred ca iti dai seama sectiunea sarmei este circulara. De aici cred ca te descurci usor. Bafta!

| nessa98 explică:

Heeei! chiar nu ma ajuta nimeni?