| anonim_4396 a întrebat:

Voi incerca sa nu scriu prea mult. Prietena mea cea mai buna este putin mai mare dar asta nu este deloc o piedica. Ne intelegem perfect. Dar de la un timp am observat ceva. Daca o chem la mine sa ne uitam la un film sau ceva, refuza si spune sa vin eu la ea. Si de fiecare data cand eu o refuz pe ea, se supara. Cand e suparata vorbeste distant cu mine [ suparata din alte motive ] si eu cand sunt, mie jena [nu stiu daca e cuv potrivit] sa vorbesc cu ea mai rece, de frica sa nu se supere. Am inceput sa cred ca nu mai suntem egale, ca eu trebuie sa fac orice ca sa nu se supere si sa fie ea multumita. Cum sa fac ca sa nu mai fim asa? Sa reusesc sa ma fac si eu "auzita"!

Răspuns Câştigător
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei! Ar trebuii sa-i spui asta ei. Un prieten adevarat trebuie sa-l asculte si sa-i respecte dorintele prietenului sau. N-ar trebui sa-ti fie jena sa vorbesti cu ea, adica pentru asta ti-e prietena ca sa-ti fie alaturi. Spune-i ce nu-ti convine la ea pe un ton normal, calm, prietenesc. Oricum, tu trebuie sa retii ca nu poate fii perfecta. Nici ea, nici tu. Sper sa fiti bine si multa bafta!

9 răspunsuri:
| cccristi a răspuns:

Nu stiu cum e prietena ta, dar daca crezi ca nu mai suntet-ti "egale" poate ca ar mai bine ori sa discuti si sa ii zici cu ea exact ceea ce ne-ai spus si noua ori incearca sa vb si tu mai distant cu ea sa vezi cum reactioneaza, sper ca te-am ajutat

| Diia_4944 a răspuns:

Incearca sa-i in fata ceea ce te deranjeaza la ea. E adevarat ca avem personalitati diferite si poate ea e o fire mai puternica, dar daca iti e o prietena adevarata te va intelege. Poate nu realizeaza chestia asta, poate ii se pare normal, dar daca-i spui eventual va incerca sa fie mai putin egocentrista cand vine vorba de prietenia voastra. happy

| anaderol29 a răspuns (pentru Diia_4944):

Nu stiu ce sa zic.si pr mea cea mai buna este mai mare k mine k 2 ani si 2 luni.ne intelegem perfect,imi povesteste totul,doar ca eu de cateva zile am ceva pe suflet adica s-a intamplat ceva si cred ca ar trbuii sa ii zic dar nu stiu cum, mie teama sa nu se supere pe mine si pe persoana implikata in asta oricum e ceva, ce nu ar fi trebuit sa se intample niciodata.ce sa fac sa ii zic?

| Sabìŋaaa a răspuns (pentru anaderol29):

Spune-i ce se intampla totusi. Ca altfel vei ramane asa... O sa te asculte si sunt sigura ca nu o sa se supere, daca iti este prietena!

| Diia_4944 a răspuns (pentru anaderol29):

Spune-i. Decat sa ramai apoi cu constiinta incarcata. Un prieten adevarat iarta si uita. Si daca ii esti si tu prietena nu ar trebui sa-i ascunzi lucruri. Spune-i ce s-a intamplat si incearca sa o spui astfel incat sa poate sa inteleaga de ce ati procedat asa.tu si persoana cealalta. Si e mai bine sa auda de la tine acum, decat de la altcineva mai tarziu.

| anaderol29 a răspuns (pentru Diia_4944):

I-am zis, la inceput a fost dezamagita si furioasa, dar i-a trecut repede.a zis ca intelege.:X:* mersi mult pentru sfatul tau:*

| anaderol29 a răspuns (pentru Sabìŋaaa):

I-am zis.mersi mult pentru sfat:X:*

| Sabìŋaaa a răspuns (pentru anaderol29):

Oricand! Doar e TPU :*

| roxiirox51 a răspuns:

Buna!:* In primul rand ar trebui sa ii spui parerea ta.Nu trebuie sa iti fie teama o prietena adv te asculta si la bine si la rau si te ajuta cu orice. Poate mi se pare dar, cuvantul jena nu trebuie sa caracterizeze o prietenie.Doua prietene adv trebuie sa isi marturiseaska totul cu incredere. Sper ca ti-am f de ajuuutoor! Mult noroc in toate:* big hug